isis

Свет

Талибанците отфрлаат соработка со САД во сузбивање екстремисти од ИД

А1он
Талибанците денеска отфрлија можност за соработка со САД во сузбивањето на екстремистичките групи во Авганистан, изразувајќи таков став пред првите директни разговори меѓу двете страни
Свет

Исламска Држава ја презеде одговорноста за нападот врз џамијата во Авганистан

А1он
Терористичката организација Исламска Држава денеска ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз џамија во североисточната авганистанска провинција Кундуз, соопшти групата на своите канали на Телеграм.
Свет

ИД презеде одговорност за ракетниот напад кон аеродромот во Кабул

А1он
Џихадистичката група Исламска Држава презеде одговорност за денешниот ракетен напад кон аеродромот во авганистанскиот главен град Кабул. – Војниците на калифатот истрелаа шест ракети кон
Свет

ВИДЕО: Одговор на САД, напад со дрон на базата на Исламска држава во Авганистан

А1он
Американската војска соопшти дека во текот на ноќта извршила напад со дрон на позициите на Исламска држава во Авганистан и е убиен планерот на огранокот,
Свет

Бајден и даде на воената команда целосна слобода за борба против ИД

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден „ги даде сите неопходни овластувања“ на командата на американските вооружени сили да спроведе операции против целите на „Исламска држава“, соопшти Белата
Свет

Мекензи: Ќе тргнеме на Исламска држава по нападот во Кабул

А1он
Американскиот воен врв вети дека ќе ја нападне Исламската држава по самоубиствениот бомбашки напад од вчера на аеродромот во Кабул, откако оваа терористичка организација ја
Свет

Пентагон: Двајца бомбаши самоубијци и вооружени напаѓачи на Исламска Држава учествувале во нападот во Кабул

А1он
Најмалку двајца бомбаши самоубијци се разнесоа во терористичкиот напад на аеродромот во Кабул, соопшти американското Министерство за одбрана. По детонациите, голем број борци од терористичката
Свет

Германски генерал предупредува на зголемен ризик од самоубиствени напади на Исламска Држава

А1он
Постои зголемен ризик од самоубиствени напади на борците од терористичката Исламска држава кои влегоа во Кабул, изјави денеска главниот германски воен командант, генерал Еберхард Зорн.
Македонија

Борци на ИСИС кои војувале во Сирија и во Ирак вратени во земјава

А1он
Доцна синоќа од Ирак и и Сирија во земјава се репатрирани државјани на Република Северна Македонија – станува збор за четири мажи – странски терористички