Попоски на состанок во Стејт департментот за борба против ИСИС

Од:

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски, на покана на државниот секретар на САД Рекс Тилерсон, ќе учествува на состанокот на министри за надворешни работи на земјите членки на Глобалната коалиција за борба против ИСИС, кој денеска ќе се одржи во Стејт департментот во Вашингтон.

– Министерскиот состанок има за цел да се поттикне интензивирање на меѓународните напори во борбата против Исламска држава во одделни области во Ирак и Сирија кои сé уште се под нивна окупација и да се зголеми притисокот и да се ограничи нејзината мрежа на функционирање, се вели во соопштението од Министерството за надворешни работи.

Во рамки на посетата, министерот Попоски има и бројни билатерални средби.

Би можело да ве интересира

Крајно време е за чекор напред – Учество на министерот Димитров на панел за Западен Балкан ,,Дипломатски дијалог за Западен Балкан’’

Ана Ололовска

„Гардијан“: Наследникот на Багдади именуван уште во октомври

Ана Ололовска

Заев: Новото законско решение за амбасадори, во иднина ќе ја штити дипломатската служба

Ана Ололовска

Димитров: Дипломатијата изминатите две и пол години направи голем скок кон професионализацијата, ЕУ во фокусот на 2020-та

Ана Ололовска

Исламска држава крахира, а крајот на кризата во Сирија сè уште не се гледа

Ана Ололовска

МНР тврди дека Димитров не разговарал за „Рекет“ со амбасадорот на Латвија

Татјана Ташкова