Јолевски во Охрид на НАТО школата за борба против ИСИС

Од:

Министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска во Охрид ќе присуствува и ќе се обрати на отворањето на НАТО напредната школа на тема „Борба против активностите на ИСИС за радикализација преку сајбер-просторот во регионот на Југоисточна Европа“.

Работилницата, како што соопшти Министерството за одбрана, се реализира во ко-организација на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ и Бугарската академија на науките, а ќе се одржува до 7 април. Учесници се над 45 претставници од безбедносниот сектор од Македонија, Бугарија, Албанија, Босна и Херцеговина, Словенија, Србија, Хрватска и Црна Гора.

На работилницата ќе стане збор за глобалните трендови во однос на употребата на сајбер-просторот и технологиите од страна на ИСИС, како и на градењето регионална соработка меѓу учесниците од НАТО и земјите од Партнерството за мир.

Би можело да ве интересира

Миле Гламчевски – резервен капетан на Армијата на Австралија со македонско потекло одликуван во Камбоџа

Ана Ололовска

Шекеринска и Димитров на 22-от Меѓународен симпозиум „Сими”

Ана Ололовска

На Криволак уништени 1.150 убојни средства

Ана Ололовска

Македонски војници до крајот на годинава ќе бидат распоредени во Косово како дел од КФОР

А1он

ВИДЕО: Пендаровски во посета на баталјонот за воено-медицинска поддршка

Ана Ололовска

На Криволак уништени гранати од Првата и Втората светска војна

Ана Ололовска