Пријава за 38-годишна скопјанка, членка на ИСИС во Сирија

Од:

Триесет и осумгодишна скопјанка во два наврата заминала за Сирија, каде се борела во редовите на Исламската држава.

Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за спречување на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против Л.С.(38) од Скопје, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „помагање“, а во врска со кривично дело „учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации“.

Пријавената, во два наврата ја напуштила територијата на Република Северна Македонија и со умисла заминала за Сирија, каде земала учество во активностите на терористичката организација „Исламска држава“ (ИСИС).

На 10 март оваа година на Меѓународен аеродром Скопје пријавената е депортирана со лет од Истанбул во Скопје.

Би можело да ве интересира

„Џаст Секјурити“: Планот на С. Македонија за реинтеграција на повратниците од ИД – добар модел и за другите западни земји

Ана Ололовска

Жан Митрев се оградува од обвинетиот терорист во Германија: Тоа не е мојот син!

Мери Јордановска

ВИДЕО: Денот кога светот застана – 19 години од уривањето на кулите близначки во Њујорк

Ана Ололовска

Доживотен затвор за напаѓачот кој уби 39 луѓе во ноќен клуб во Турција

А1он

Во Тирана уапсена Албанка барана од италијанските власти за тероризам

Ана Ололовска

Триесетдневен притвор за тројцата членови на терористичката група, нивни цели биле витални објекти во земјава

Ана Ололовска