al kaeda

Свет

Разузнавачка служба на САД: Ал Каеда може повторно да биде закана за година-две

А1он
Шефот на американската Одбранбена разузнавачка агенција Скот Бериер изјави денеска дека Ал Каеда повторно може да им се закани на САД од Авганистан за една
Свет

Ал Каеда им се придружи на талибанците

А1он
Авганистанското движење на отпорот во провинцијата Паншир соопшти дека терористичката организација „Ал Каеда“ се приклучила на движењето „Талибан“. „Ал Каеда им се придружи на талибанците
Свет

Пентагон: Во Авганистан има борци на Ал Каеда и Исламска држава

А1он
Борците од терористичките организации Ал Каеда и Исламска држава (ИД) го одржуваат своето присуство во Авганистан, но нивниот точен број не е познат на американската
Свет

Германија се сомнева дека Ал Каеда стои зад самоубиствениот бомбашки напад во Мали

А1он
Германија ги испитува тврдењата на исламистичката терористичка група ЈНИМ дека стои зад минатомесечениот самоубиствен бомбашки напад врз воениот конвој на ОН, предводен од германски трупи
Свет

Ал-Каеда се јави, и тоа преку Си-ен-ен: Војната против Америка продолжува

А1он
Војната против САД е далеку од завршена и ќе продолжи на сите фронтови се додека не бидат протерани од остатокот на „исламскиот свет“, тврдат двајца
Свет

Саиф ал-Адел или „меч на одмаздата“е новиот лидер на Ал Каеда, бил поопасен дури и од Бин Ладен

А1он
Терористичката организација Ал Каеда се подготвува повторно да стане најголемата закана за светот, како што беше за време на нападите врз Њујорк од 11 септември
Свет

„Њујорк тајмс“: Израелски оперативци го убиле вториот човек на Ал Каеда

А1он
Вториот човек од Ал Каеда, обвинет за помагање во планирање бомбашки напади врз две американски амбасади во Африка во 1998 година, бил убиен од израелски
Свет

Во Индија уапсени девет членови на Ал Каеда

А1он
Индиската Национална истражна агенција денеска соопшти дека уапсила девет припадници на терористичката организација Ал Каеда, кои планирале да извршат напади врз повеќе локации, вклучително и