al kaeda

Македонија

Македонија се усогласи со дополнителните санкции на ЕУ за Исламска држава и Ал Каеда

А1он
Земјите кандидати за членство во ЕУ – Северна Македонија, Црна Гора, Србија, Албанија, Украина, Молдавија и Босна и Херцеговина, членките на ЕФТА и Европската економска
Свет

Десет членови на Ал Каеда избегаа од затвор во Јемен

А1он
Десет членови на Ал Каеда избегаа од затвор во Јемен, соопштија денеска официјални лица од јеменската провинција Хадрамавт. Затворските чувари во градот Сејџун интервенирале поради
Свет

Висок лидер во Ал Каеда убиен во американски напад со дрон во Сирија

А1он
Американската војска соопшти дека вчера убила висок водач на Ал Каеда во воздушен напад во северозападна Сирија. Мајор Џон Ригсби, портпарол на Централната команда на
Свет

Разузнавачка служба на САД: Ал Каеда може повторно да биде закана за година-две

А1он
Шефот на американската Одбранбена разузнавачка агенција Скот Бериер изјави денеска дека Ал Каеда повторно може да им се закани на САД од Авганистан за една
Свет

Ал Каеда им се придружи на талибанците

А1он
Авганистанското движење на отпорот во провинцијата Паншир соопшти дека терористичката организација „Ал Каеда“ се приклучила на движењето „Талибан“. „Ал Каеда им се придружи на талибанците
Свет

Пентагон: Во Авганистан има борци на Ал Каеда и Исламска држава

А1он
Борците од терористичките организации Ал Каеда и Исламска држава (ИД) го одржуваат своето присуство во Авганистан, но нивниот точен број не е познат на американската
Свет

Германија се сомнева дека Ал Каеда стои зад самоубиствениот бомбашки напад во Мали

А1он
Германија ги испитува тврдењата на исламистичката терористичка група ЈНИМ дека стои зад минатомесечениот самоубиствен бомбашки напад врз воениот конвој на ОН, предводен од германски трупи