peticija

Македонија

„Смртна казна за убијците на Вања“ – на социјалните мрежи се шири петиција

Анита Петровска Рајковиќ
Веста дека 14 годишната Вања е убиена ја вознемири цела македонска јавност. Гнев, неверување дека некој би можел поради користољубие да посегне по животот на
Магазин

Бараат да им го вратат дијамантот: „Срамно сме сиромашни и со криминалци, виновни се Кралицата и нејзините предци“

А1он
Најголемиот дијамант во светот, познат и како „Кулинан I“ или Големата ѕвезда на Африка, е дел од жезолот на покојната кралица Елизабета Втора. а со
Македонија

Реновирање да, друго не, порача Влатко Стефановски за Универзална, покрената и петиција за спас на салата

Маја Илиевска-Пачемска
Гитаристот Влатко Стефановски преку „Инстаграм“ побара да не се чепка храмот во кој настапиле бројни уметници од земјава и странство. И тој смета дека Универзална
Македонија

Студенти од ФИНКИ спроведуваат петиција за зголемување на свеста за недостатокот на условите во образовните институции

А1он
Група студенти од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство во Скопје започнаа петиција преку која треба да  ја спроведат својата граѓанска иницијатива за зголемување
Македонија

Петиција за итна измена на законот за да не се повтори раскрчмување државно земјиште како за 60-катниците спроти ГТЦ

Граѓанската иницијатива „Екокарпош 3,2,1“ прави петиција за итна измена на Законот за градежното земјиште за да се спречи продажба на државно земјиште како она спроти
Свет

Три милиони Британци потпишаа петиција против Брегзит

Виктор Јованов
Петицијата која ја повикува британската Влада да го повлече Членот 50 со кој се регулира напуштањето на Британија на Европската унија, денеска ја потпишаа три
Регион

Да се откажат новогодишните забави, парите да одат за лекување болни деца-петиции низ Србија

А1он
По барањето на жителите на Нови Сад, Суботица и неколку градови во Србија, со петиција за откажување на новогодишната прослава побараа и жителите на Белград.
Македонија

Петиција: Никола Тодоров да се напие чаша вода од Дојранско езеро

А1он
Како реакција на изјавата на министерот за здравство, Никола Тодоров, дека водата во Дојранско езеро е исправна, на социјалните мрежи се појави петиција со која
Македонија

Граѓанска петиција „Не за еврообврзницата“

А1он
Граѓаните, преку страницата јавен долг можат да го кажат својот став за најновото задолжување на Владата на РМ. Граѓанската петиција „Не за еврообврзницата”, ги повикува