tunis

Свет

Најмалку 30 мигранти исчезнале и се стравува дека се удавиле по превртување на брод кај брегот на Тунис

А1он
Најмалку 30 мигранти се водат за исчезнати и се стравува дека се мртви, откако нивниот брод денеска се превртел во Медитеранот, во близина на брегот
Свет

Издадена меѓународна потерница по поранешниот претседател на Тунис, Марзуки

А1он
Тунис издаде меѓународен налог за апсење на поранешниот претседател Мосеф Марзуки под обвинение за поткопување на безбедноста на земјата. Марзуки (76) веќе еден месец претстојува
Свет

Во Тунис воведена Ковид-пропусница за сите јавни места

А1он
Тунис воведе пропусница за коронавирус за сите свои граѓани и за сите странски посетители, согласно претседателски декрет. Според уредбата, сите службеници, вработени, но и корисници
Свет

Самитот на Франкофонијата, закажан за ноември во Тунис, одложен за една година

А1он
Осумнаесетиот самит на Франкофонијата, првично закажан за крајот на ноември на островот Џерба, е одложен за една година, „со цел да се овозможи Тунис да
Свет

Претседателот на Тунис дополнително ја зајакна својата моќ со декрети

А1он
Тунискиот претседател Каис Саид издаде претседателски декрети и дополнително ја зајакна речиси апсолутната моќ што ја обезбеди за себе пред два месеци. Претседателските декрети издадени
Свет

Топлотен бран во Тунис, регистрирани рекордни 49 степени Целзиусови

А1он
Топлотниот бран што го зафати северниот дел на Тунис е причина за рекордно високите температури, вклучувајќи ги пеколните, рекордни, 49 степени Целзиусови измерени во вторникот