tunis

Свет

Туниската полиција уапси стотици мигранти во крајбрежниот регион Сфакас

А1он
Туниската полиција денеска уапси стотици мигранти, користејќи авиони и антитерористички единици, и заплени бродови во голема операција против шверц на луѓе во крајбрежниот регион Сфакс,
Регион

ВИДЕО: Хаос во Тунис, српските туристи за малку ќе се степаа со хотелиерите откако добија мувлосани соби

А1он
Снимка од инцидент во хотел во Тунис ги запали социјалните мрежи, а главни актери беа српските туристи. Синоќа „летаа пердуви“ во тунискиот хотел поради несовесниот
Свет

(ВИДЕО) Во напад пред синагога во Тунис: Полицаец уби двајца верници и колега, убиен е и напаѓачот

А1он
Двајца верници кои учествуваа на еврејскиот аџилак се убиени во вторникот вечер од туниски полицаец кој пукаше пред синагогата Ел Гриба на островот Џерба, соопшти
Спорт

ВИДЕО: Фудбалерот Низар Ал-Исави почина откако се самозапали

А1он
Тунискиот фудбалер Низар Ал Исави почина неколку дена по обидот да се самозапали пред полициска станица во северната провинција Каируан. Локалните медиуми јавуваат дека 35-годишниот
Свет

Полицијата уапси министер за финансии и познат бизнисмен

А1он
Туниската полиција денеска ги приведе поранешниот туниски министер за финансии Кајам Турки и познатиот бизнисмен, градежниот магнат Камел Лтаиф, поврзани со последователни коалициски влади, соопштија
Свет

Туниската опозиција бара оставка од претседателот по слабата излезност на изборите

А1он
Тунискиот Национален фронт за спас, опозициска коалиција, во синоќа го повика претседателот Каис Саид да поднесе оставка по исклучително слабиот одѕив на парламентарните избори, под
Свет

Самитот на Франкофонијата во Тунис ќе се фокусира на економијата во контекст на кризи

А1он
Самитот на Франкофонијата кој се одржува во Тунис, фокусиран на економската соработка во присуство на триесет лидери, што е „успех“ за претседателот Каис Саид, јави