ermenija

Свет

САД ги поздравуваат чекорите преземени од Турција и Ерменија за нормализирање на односите

А1он
САД денеска ги поздравија иницијативите на Турција и Ерменија за почеток на разговори за чекори за нормализирање на односите, јави Анадолија. „Ги поздравуваме и силно
Свет

Парламентот на Ерменија усвои закон со кој можат да се отпуштаат невакцинирани работници

А1он
Парламентот на Ерменија денеска усвои закон кој ќе им овозможи на работодавачите да отпуштаат работници кои одбиваат да дадат доказ за вакцинација против Ковид-19 или
Свет

Меѓународниот суд на правдата им нареди на Азербејџан и Ерменија да престанат да поттикнуваат омраза

А1он
Судиите на Меѓународниот суд на правдата му наложија на Азербејџан да спречи поттикнување расна омраза против Ерменците, а во исто време донесе речиси идентична пресуда
Свет

Петнаесет ерменски војници убиени во судир со азербејџанската војска

А1он
Ерменскиот Парламент денеска соопшти дека 15 ерменски војници загинале во судирите со азербејџанските сили на границата. Непосредно пред објавата на ерменскиот Парламент, ерменското Министерство за
Свет

Ерменија и Азербејџан ќе ги обноват преговорите за Нагорно-Карабах

А1он
Министерот за надворешни работи на Ерменија, Арарат Мирзојан денеска најави дека ќе се сретне со својот азербејџански колега Џејхун Бајрамов со цел да ги продолжат
Свет

Пашињан: Можно е распоредување руски трупи на границата со Азербејџан

А1он
Ерменскиот премиер Никол Пашињан денеска предложи, поради нестабилност, руски погранични сили да бидат стационирани долж границата меѓу Ерменија и Азербејџан, во услови на зголемени тензии
Свет

ОБСЕ даде добра оценка за изборите во Ерменија

А1он
Предвремените избори во Ерменија, на кои најголем број гласови освои актуелниот премиер Никол Пашинјан биле „конкурентни и добро организирани“, оцени денеска набљудувачката мисија на Организацијата
Свет

Азербејџан и предаде 15 воени заробеници на Ерменија

А1он
Една недела пред предвремените парламентарни избори во Ерменија, Азербејџан денеска на соседната земја и предаде 15 воени заробеници, согласно мировниот договор со кој заврши конфликтот
Свет

Премиерот на Ерменија го нуди синот во замена за сите заробеници во Азербејџан

А1он
Ерменскиот премиер Никол Пашињан денеска им порача на своите приврзаници во градот Арапан дека е подготвен да го понуди својот син во замена за ерменските
Свет

Ерменија се заканува со употреба на сила кон Азербејџан

А1он
Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека не ја исклучува можноста за употреба на сила ако азербејџанските сили не ја напуштат ерменската територија во разумен рок.