ermenija

Свет

Америка предупредува на нова војна на Кавказ: „Ќе нападнат“

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги информираше конгресмените дека американската влада ја следи можноста Азербејџан наскоро да ја нападне Ерменија. Ова го изјавиле два добро
Свет

Започна нова војна меѓу Азербејџан и Ерменија во Нагорно Карабах

А1он
Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека започна операција во регионот Нагорно-Карабах, кој е под контрола на Ерменија. Ова е регион кој долги години е
Свет

(ВИДЕО) Тепачка во ерменското Собрание: Народните избраници во жесток клинч, обезбедувањето ги разделуваше нервозните пратеници

А1он
Неколку пратеници влегоа во жестока клинч за време на денешната пленарна седница на ерменското Собрание. Инцидентот на работ на тепачка се случи по говорот на
Свет

Конфликтот во Нагорно Карабах продолжи, има загинати, се користат минофрлачи и дронови

А1он
Воените сили на Азербејџан и Ерменија се судрија на нивната заедничка граница во петокот – користејќи минофрлачи и беспилотни летала – а борбите оставија по
Свет

Ново пукање на границата на Ерменија и Азербејџан, најмалку тројца војници се ранети

А1он
Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за размена на оган во граничната област во четвртокот, во која беа ранети најмалку тројца војници, јави руската новинска
Свет

Ерменија одбива годинава на нејзина територија да се одржат руски воени вежби

А1он
Ерменија одби да биде домаќин на воена вежба во 2023 година на сојузот предводен од Русија. Одбивањето е поради незадоволството на Ереван од страна Москва
Свет

ОН повикаа да се спречи обновувањето на конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан

А1он
Обединетите нации ја повикаа меѓународната заедница да го спречи обновувањето на конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан, откако двете земји меѓусебно се обвинија дека го прекршуваат
Свет

Пашинијан: Ерменија предлага формирање демилитаризирана зона околу Нагорно Карабах

А1он
Ерменија предлага да се формира демилитаризирана зона околу Нагорно-Карабах и на границата со Азербејџан, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинијан. Пашинијан изјави дека Ереван предлага демилитаризирана
Свет

Геј пар извршил самоубиство скокајќи од мост поради забранета љубов во Ерменија

А1он
Млад хомосексуален пар го сподели последниот бакнеж пред да скокне во смрт од мост во Ерменија, тврди локална ЛГБТ група. Тигран и Арсен споделија потресна