sudiri

Свет

ВИДЕО: Жестоки тепачки меѓу приврзаници на Трамп и Бајден во Вашингтон, уапсени 20 лица

А1он
Жестоки судири избувнаа синоќа на улиците на Вашингтон, меѓу приврзаниците на актуелниот американски претседател, кои се собраа на голем митинг за поддршка на Доналд Трамп,
Свет

Десетици индиски и кинески војници загинаа во погранични судири на Хималаите

А1он
Индиската војска соопшти дека дваесет нејзини војници биле убиени во судирите со кинеските сили во спорното погранично подрачје на северната граница со Кина, што е
Свет

ОН: Во судирите во Јемен 40 загинати, 260 повредени

А1он
Најмалку 40 лица се убиени, а 260 повредени за време на неколкудневниот вооружен судир во главниот град на Јемен, Аден, соопшти хуманитарната координаторка во Јемен
Свет

ОН: Борбите во Триполи стигнаа до центарот каде што се мигрантите

А1он
Борбите во главниот град на Либија стигнаа до центар за притвор, во кој се наоѓаат стотици притворени мигранти и бегалци, соопштија денеска Обединетите нации. Стефан
Свет

Судир меѓу полицијата и демонстранти во Ереван, најмалку 60 повредени

А1он
Најмалку 60 лица се повредени во синоќешните судири меѓу полицијата и повеќе илјади поддржувачи на опозицијата во Ереван, кои се пренесени во пет болници во
Спорт

Лудило и крвава ноќ во Лил-уапсени 36 навивачи

А1он
Вкупно 36 лица се уапсени по синоќешните улични судири во францускиот град Лил меѓу полицијата и англиски навивачи, пред денешниот натпревар меѓу репрезентациите на Англија