istanbul

Регион

ВИДЕО: Во Истанбул изгореа неколку автомобили, наводно се чуле експлозии

А1он
Вечерва во Истанбул во квартот Фатих изгореа три автомобили. Според првите информации нема загинати и повредени, а нема ниту информации дали се работи за поставена
Свет

Турската полиција уапси 50 лица во врска со нападот во Истанбул

А1он
Турската полиција уапси неколку осомничени во врска со бомбашкиот напад во Истанбул во кој загинаа шест лица, а неколку десетици беа ранети, со што бројот
Свет

Атина ги отфрла тврдењата дека осомничената за нападот во Истанбул, ако не била уапсена ќе побегнела во Грција

А1он
Министерот за цивилна заштита на Грција Такис Теодорикакос и портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому, целосно ги отфрлија тврдењата на министерот за внатрешни работи на
Свет

Курдската партија ги негираше обвинувањата: Немаме никаква врска со експлозијата во Истанбул

А1он
Курдистанската работничка партија негира вмешаност во вчерашниот бомбашки напад во Истанбул, со што ги негира и тврдењата на Турција за одговорност за експлозијата во која
Македонија

Македонка е полесно повредена во турканиците кои настанале по експлозијата во Истанбул

А1он
По вчерашната експлозија во Истанбул, Министерството за надворешни работи, преку Генералниот Конзулат во Истанбул и Амбасадата во Анкара е во постојана комуникација и со надлежните
Свет

Турција одби да прими сочувство од Америка за експлозијата: Знаеме од каде дојде нападот, добивме порака

А1он
Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу рече дека Турција не ја прифаќа пораката со сочувство за терористичкиот напад. Министерот даде изјави за бомбашкиот напад на
Свет

Жената која го изврши нападот во Истанбул сакала да побегне во Грција, ПКК планирала да ја ликвидира

А1он
Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу денеска го откри идентитетот на осомничената за вчерашниот бомбашки напад, во кој загинаа шест лица, а беа ранети
Регион

Сочувство и осуда за тероризмот од Грција до Турција за експлозијата во Истанбул

А1он
Грчката претседателка, грчкиот премиер, како и Министерството за надворешни работи на Грција изразија сочувство до турската влада и турскиот народ за експлозијата во Истанбул, истакнувајќи
Регион

ВИДЕО: Турција објави снимка од апсењето на жената која ја постави бомбата во Истанбул

А1он
Турската полиција уапси лице осомничено дека поставило бомба што вчера експлодираше во пешачка зона во центарот на Истанбул, при што загинаа најмалку шест, а беа
Регион

Макрон: Нападот во Истанбул се случи точно седум години откако екстремистите на Исламската држава убија 130 луѓе во Франција

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска истакна дека нападот во Истанбул се случил точно седум години откако екстремистите на Исламската држава убија 130 луѓе во париските