mkc

Култура

Премиера на „Пандорината кутија: Наследството на ќерката“ во МКЦ

А1он
Во Младинскиот кулурен центар вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Пандорината кутија: Наследството на ќерката“, по текст и во режија на Ришард Ниечим од Канада.
Култура

„Пливање во лепливото езеро“ – проект на уметниците Чемерска, Мирчевска и Велковски во МКЦ

А1он
Во МКЦ Галерија, вечер со почеток од 20 часот ќе се отвори „Пливање во лепливото езеро“ – колаборативен проект на визуелните уметници Елена Чемерска, Ивана
Македонија

Шилегов: Нема да дозволиме некој од МКЦ да направи Расадник

А1он
На денешната прес-конференција во МКЦ градоначалникот Шилегов ги коментираше најавите на Данела Арсовска да прави центар за младинско претприемништво во најголемата градска културна институција. „Нема
Култура

Премиерна изведба на „Парадоксот на Диоген“ во МКЦ

А1он
Младинскиот културен центар ја продолжува сезоната на есенски настани со што вечерва во 20 часот со изведба на претставата „Парадоксот на Диоген“, во режија на
Култура

Премиерна изведба на претставата „Дневна доза мазохизам“ во МКЦ

А1он
Премиерна изведба на претставата „Дневна доза мазохизам“ по текст на младата хрватска авторка Дина Вукелиќ, во режија на Лука Кортина ќе биде одиграна вечерва во
Култура

Прво издание на новооснованиот Скопски поетски фестивал

А1он
Во МКЦ ‒ Скопје вечер почнува првотот издане на новооснованиот Скопски поетски фестивал. На отворањето, дузина поети ќе читаат поезија на настанот наречен „Стихофренија“, тематско