Македонија

Нуредини: Има жртви и има многу повредени

Маја Илиевска-Пачемска
Има жртви и има многу повредени, кусо потврди за „А1он“ Гзим Нуредини, шеф на Ковид – центарот во тетовската болница по пожарот во модуларната болница
Македонија

Пломбирано „Интермецо“, повторно метеж и журка без дистанца

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот пазарен инспекторат ноќеска го пломбирал кафе барот „Интермецо“ каде за време на цела пандемија се организираа журки без почитување на протоколите. Анета Симеска –
Македонија

Македонија сè уште нема договор за руската вакцина произведена во српски „Торлак“

Маја Илиевска-Пачемска
Здравствените власти сè уште немаат договор за набавка на руската вакцина „спутник В“ која се произведува во српскиот Институт за вирологија, вакцини и серуми „Торлак“.
Македонија

Третата доза вакцина може да биде од „Фајзер“ без разлика кои се првите две, Филипче ги повика хронично болните да се пријават

Маја Илиевска-Пачемска
Лица со трансплантирани органи и лица кои се на дијализа кај кои поминале шест месеци од втората вакцина, веќе може да се пријават за трета,
Македонија

ВИДЕО: Еден загинат и седуммина повредени во сообраќајката кон Стража, пренесени се во гостиварската болница

Маја Илиевска-Пачемска
Во сообраќајката што попладнево се случи на патот кон Стража едно лице загинало на местото на несреќата, а седуммина повредени се пренесени во болницата во
Видео Македонија

ВИДЕО: Еден загинат во стравотна несреќа пред Стража, сопрен сообраќајот во двете насоки

Маја Илиевска-Пачемска
Едно лице загинало на лице место во сообраќајка на патот кон Стража, пред Маврово, попладнево. Очевидци велат дека се судриле три возила и дека има
Македонија

Царовска: Изминатиот ден имавме 14 позитивни ученици, нема интерна трансмисија во училиштата

Маја Илиевска-Пачемска
По само еден ден на училиште, вчера Министерството за образование утврдило 14 позитивни ученици на Ковид – 19. Министерката Мила Царовска вели дека учениците дошле
Македонија

Поради позитивен ученик, од денес во изолација цело одделение од ООУ„Љубен Лапе“ во Аеродром

Маја Илиевска-Пачемска
Цела паралелка од осмо одделение во основното училиште „Љубен Лапе“ во Аеродром од денес е во изолација поради ученик кој добил позитивен резултат на коронавирус,
Македонија

Максим донел одлука за себеисклучување од партијата, за Заев тој преурането ја напуштил селекцијата во СДСМ

Маја Илиевска-Пачемска
Во Статутот на партијата, кој членовите го почитуваат како устав, јасно стои дека оној што ќе тргне против партијата и ќе се спротивстави на одлуките
Македонија

Заев: Да се кажува С. Македонија е понижување за државата и непочитување на Уставот

Маја Илиевска-Пачемска
Премиерот Зоран Заев апелира да се користи уставното има на државата, Република Северна Македонија, по се почестата употреба на кратенката Република С. Македонија која во