Видео Македонија

ВИДЕО: Охрид преполн, се бара маса повеќе во кафулињата, маските под брада

Маја Илиевска-Пачемска
Продолжениот викенд го преполни Охрид. Во кафулињата и рестораните се бара маса повеќе на терасите, се прават журки на бродовите, а на растојание и маски
Македонија

ВИДЕО: Моторни пили ечат на Водно, се сечат дрвја зад училиштето „Кочо Рацин“ за изградба на нова зграда

Маја Илиевска-Пачемска
Моторни пили ги вознемирија утрово жителите на скопско Водно зад училиштето „Кочо Рацин“. Се сечат дрвја во парцела која досега се водела како државно земјиште
Видео

ВИДЕО: Стотици лица синоќа биле на забранета журка со диџеј пред Музеј на Македонија, МВР најавува казни

Маја Илиевска-Пачемска
Забранета журка со диџеј и голем метеж во дворот на Музејот на Македонија синоќа се појави на социјалните мрежи. За журката и стотиците гости без
Македонија

Три месеци нема инсулин, ленти и игли, Здравство се правда со промена на софтверот и најавува дека од вторник ќе бидат достапни

Дијабетичарите денес јавно побараа Министерството за здравство во најкус рок да ги реши проблемите за да можат да набавуваат инсулини, ленти, игли, апаратчиња за мерење
Македонија

Вакцинираните на граничниот премин кај Делчево код за патување треба да си бараат од Бугарија

Македонците вакцинирани на меѓуграничнот премин со Бугарија кај Делчево, потврда за примена вакцина и код за патување во кој ќе бидат внесени вакцините треба да
Македонија

Руската вакцина стигнува до крајот на мај, Филипче не очекува протерувањето на дипломатот да ја политизира набавката

Маја Илиевска-Пачемска
Вчерашното протерување на рускиот дипломат нема најави дека ќе ја политизира и одложи набавката на руската вакцина за заштита од Ковид – 19. Министерот за
Македонија

Испразнета модуларната болница до Инфективна во Скопје, нема да се користи како вакцинален пункт

Модуларната болница до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје е испразнета. Во февруари, годинава, во неа почна вакцинацијата кај нас, а се
Македонија

Навалица за вакцинирање во „Борис Трајковски“, закажаните за в сабота дошле денес оти сакале да користат продолжен викенд

Маја Илиевска-Пачемска
Во салата „Борис Трајковски“ денес за вакцина дошле и оние кои имаат закажано за в сабота, доаѓаат и лица кои ги испуштиле термините од минатата
Македонија

Филипче: Лицата под 40 години ќе почекаат подолго, сите останати ќе добијат термини за вакцина до понеделник

Маја Илиевска-Пачемска
Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој минатата недела, по направениот
Македонија

Комисија ќе бара лекарска грешка по смртта на 33 – годишната пациентка чие семејство обвини дека при шиење на матката и било продупчено тенкото црево

Маја Илиевска-Пачемска
Дали има лекарска грешка за смртта на 33 – годишната пациентка на која и беше изваден миом од матката ќе утврдува комисија што ќе ја