popis

Македонија

ДЗС: Попишани вкупно 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови

А1он
Вкупно 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови се попишани во првите осум дена од пописот, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување
Македонија

ЕК: Очекуваме од сите да учествуваат конструктивно во пописот

А1он
Европската Комисија ги охрабрува сите во Северна Македонија да учествуваат во процесот на попишување на населението и додава дека пописот е дел од процесот за
Македонија

ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

А1он
Од Државниот завод за статистика велат дека техничките проблеми кои се јавиле во текот на денешниот ден од пописот, всушност не се должат на интернет
Македонија

Симовски: Пописот се одвива без проблеми, граѓаните да соработуваат

А1он
Од утринава, кога почна најголемата статистичка операција во земјава, нема информации за одбивање за попишување од страна на граѓаните или за каков било технички проблем,
Македонија

Пописот ќе се спроведе безбедно и не постои шанса за ширење на вирусот, порачаа надлежните

А1он
Се е подготвено за почеток на пописот на населението и објектите кој стартува утре. Пописот ќе се спроведе безбедно со почитување на здравствените протоколи и
Македонија

Влада: Пописот ќе овозможи база за понатамошни тематски истражувања наменети за лицата со попреченост

А1он
Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост, денеска во Владата на Република Северна Македонија одржа средба со
Македонија

Заедницата на Хрвати во Македонија ја почна претпописната кампања

А1он
Заедницата на Хрвати во Република Македонија (ЗХРМ) ја почна претпописната кампања која има за цел да ја подигне свеста и да ги информира Хрватите кои
Македонија

Конкурсот за реонски попишувачи отворен до 25 август

А1он
Сите заинтересирани кандидати за реонски попишувачи можат да се пријават на онлајн апликацијата достапна на www.stat.gov.mk и popis2021.stat.gov.mk до 25 август. Бидејќи тестирањето на досега пријавените кандидати ќе се