Попишани над 400 000 граѓани, само вчера 111 186

Од:

Над 400 000 граѓани се попишани досега, а само во текот на вчерашниот ден 111 186 лица, соопшти Државниот завод за статистика.

ДЗС истакнува дека за сите дилеми и нејаснотии кои ги имаат во врска со процесот на попишување, граѓаните можат да се обратат во Бирото за Попис, на телефонските броеви кои се објавени на веб-страницата popis2021.stat.gov.mk.

– Попишувачите кои го спроведуваат попишувањето на терен се овластени лица на Државниот завод за статистика кои се обучени за оваа активност и апелираме до населението да ги прими во своите домови со доверба и почит и да ги даде потребните податоци. Успешноста на оваа статистичка операција зависи од сите нас и е за сите нас!, порачуваат од ДЗС.

Би можело да ве интересира

Резултатите од Пописот најдоцна до март

Катерина Павлова-Николовска

Симовски: Пописот заврши успешно, резултатите до крајот на март 2022

А1он

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

А1он

Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за самопопишување на дијаспората

А1он

Заев: Тие што одбиваат да се попишат треба да бидат санкционирани

Најголем интерес за Пописот покажале ислениците од Швајцарија, Германија и од Италија