ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

Од:

Од Државниот завод за статистика велат дека техничките проблеми кои се јавиле во текот на денешниот ден од пописот, всушност не се должат на интернет конекцијата.

dobivaj vesti na viber

„Во кратки периоди и на одредени локации апликацијата за попишување не функционираше и одреден број на попишувачи не можеа да попишуваат. Техничките тимови интензивно работеа на отстранување на проблемот и за кратко процесот продолжи непречено. Би сакале да потенцираме дека проблемот што се појави не се должи на интернет конекцијата со која се овозможува попишување, туку ова се можни и нормални проблеми кои се резултат на поголем број паралелни сесии. Колку за илустрација, во тие 2-3 часа додека траеја техничките проблеми, беа попишани речиси 10 илјади лица на целата територија на државата. Државниот завод за статистика се извинува за лошо изнесената изјава дека проблемите се должат на паѓање на интернетот и јавно се извинува на Македонски Телеком АД за несреќно дадената изјава што се должи на недостиг на точни информации“, се наведува во соопштението на ДЗС.

Би можело да ве интересира

Симовски: Направивме попис, но последниве четири години немаме вработено ниту еден човек, а напуштија повеќе од 100

Маја Илиевска-Пачемска

Осум лица осудени во Германија за овозможување илегална работа на интернет сајтови

А1он

Гутереш бара сите луѓе да бидат поврзани на интернет до 2030 година

А1он

Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за самопопишување на дијаспората

А1он

Попишани се 1.768.710 граѓани, оние кои не оствариле контакт со попишувачите да се јават во пунктовите за попишување во општините

А1он

Влада: Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

А1он