svetska banka

Свет

Светска банка: Поради долгови, на некои земји им се заканува сиромаштија

А1он
Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас денеска ги предупреди лидерите на Групата 20 најразвиени земји (Г20) дека неуспехот да се обезбеди поголема поддршка за отпис
Македонија

Заев пред претставниците на Светска банка: Владините мерки ги ублажија последиците од кризата

А1он
Владините мерки за поддршка на реалниот сектор како и заложбите за помош на најранливите категории во услови на здравствено-економска криза со фокус на идните заложби
Економија

Бесими: Со Светска банка се разговара за тоа како да го подобриме системот за управување со финансиите

А1он
Проектот за интегриран информациски систем за управување со финансиите, којшто ќе овозможи интегрирано следење на приходите и расходите од нивното планирање до целосната реализација, како
Економија

Светска банка: Пандемијата силно ги погодува економиите од Западен Балкан

А1он
Државите од Западен Балкан ќе доживеат реален пад на бруто домашниот производ (БДП) од 4,8 проценти во 2020 година поради пандемијата на коронавирусот, а таа
Економија

Светска банка: Ковид пандемијата силно ја погоди С.Македонија, економската активност ќе се намали 4,1 отсто

А1он
Светска банка во последниот извештај предвидува земјава годинава да ја заврши до пад на БДП од 4,1 отсто, а за наредната и за 2022 година
Економија

Шефот на СБ: На најсиромашните држави им е потребно светло во тунелот

А1он
Глобалната економија преживува мало закрепнување бидејќи напредните економии се во можност да обезбедат поддршка, додека најсиромашните земји се соочуваат со се поголема рецесија. Тоа го
Економија

Пандемијата може да втурне 150 милиони луѓе во екстремна сиромаштија

А1он
Поради пандемијата на коронавирусот, 150 милиони луѓе ширум светот може да потпаднат во екстремна сиромаштија до крајот на 2021 година, соопшти денеска Светската банка. Во
Економија

СБ: Годинава пад на економиите од 4,4 проценти поради пандемијата со Ковид-19

А1он
Економиите од регионот на Европа и Централна Азија годинава најверојатно ќе ја завршат со пад од 4,4 проценти, што е најтешка рецесија по глобалната финансиска
Економија

Малпас за „Ханделсблат“: Пандемијата во некои земји може да предизвика должничка криза

А1он
Претседателот на Светска банка, Дејвид Малпас, во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“, изјави дека пандемијата на Ковид-19 во некои земји од светот може да предизвика
Економија

Светска банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

А1он
Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската банка, Кармен Рајнхарт. „Веројатно ќе