svetska banka

Свет

Светска банка: Можно е училиштата во регионот да не се отворат до следната учебна година

А1он
Пандемијата на Ковид-19 веќе имаше длабоко влијание врз образованието и ќе ги влоши веќе постоечките проблеми и нееднаквости во образованието во регионот. Минимизирањето на потенцијалите
Економија

Извештај на Светска банка: Стапката на сиромаштија се очекува да порасне околу 20 отсто

А1он
Симулациите на Светска банка предвидуваат стапката на сиромаштија да порасне од околу 17 отсто во 2019 до околу 20-23 отсто во 2020 година и од
Економија

Светска банка: Имаме нулта толеранција за измама и корупција, средствата мора да стигнуваат до корисниците

А1он
Проектот за итен одговор на состојбата со КОВИД-19 одобрен неодамна, ќе помогне во напорите да се заштитат граѓаните на Северна Македонија од пандемија, да се
Економија

Светска банка: Пад од 20 отсто на дознаките од странство поради пандемијата

А1он
Пандемијата на новиот коронавирус доведе до отпуштање на голем број работници кои живеат и работат во странство, а последиците веќе ги чувствуваат нивните семејства кои
Економија

Над 300 пратеници од светот бараат отпишување на долговите за сиромашните земји

А1он
Повеќе од 300 пратеници од целиот свет денеска ги повикаа Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка да го отпишат долгот кон најсиромашните земји како одговор
Економија

Светска банка: Поддршката за Европа и централна Азија во борбата против пандемијата над 1,4 милијарди долари

А1он
Поддршката за земјите од Европа и централна Азија во борбата против пандемијата на новиот коронавирус досега изнесува повеќе од 1,4 милијарди долари, соопшти денеска Светска
Економија

Ана Бјерде, нова потпретседателка на Светската банка за Европа и Централна Азија

А1он
Ана Бјерде, Швеѓанка по националност, на 1 мај годинава стана новата потпретседатлка на Светска банка за регионот на Европа и Централна Азија. Таа ќе ги
Економија

Украина доби дополнителни 150 милиони долари од Светска банка

А1он
Светската банка ќе ја финансира Украина со дополнителни 150 милиони долари за социјални програми, посебно за лицата со ниски примања кои се загрозени од епидемијата
Економија

Светска банка ги одобри 90-те милиони евра за земјава во справувањето со КОВИД 19

А1он
Канцеларијата на Светска банка во Скопје соопшти дека се одобрени 90-те милиони евра за поддршка на земјава за спречување на корона вирусот, за зајакнување на
Економија

(ВИДЕО) Битиќи: Светска банка потврди дека Владата е посветена на создавање решенија за брзо опоравување од кризата

А1он
Владата од почетокот на пандемијата со КОВИД-19 активно работи на прибирање средства со кои ќе биде амортизиран ударот врз приходната страна на Буџетот и е