nevrabotenost

Економија

Ковид кризата го зголемува бројот на невработени, во септември во евиденција над 151 илјада

А1он
Сто педесет и една илјада и 359 невработени лица се регистрирани во Агеницјата за вработување на крајот на септември 2020 година. Во евиденцијата на невработени
Македонија

Зголемена невработеноста во Струга, како последица на пандемијата

А1он
Рестриктивните мерки воведени поради пандемијата со корона вирусот принудија голем број компании да го намалат обемот на работа или целосно да го прекинат процесот на
Економија

Бесплатни онлајн обуки за кариерно советување за невработени млади лица

А1он
Здружението за истражување и анализи ЗМАИ објавува Повик за учество на бесплатни онлајн обуки за кариерно советување за 30 невработени млади лица до 30 години,
Економија

Намалување на невработеноста, повисоки плати и подобар животен стандард за граѓаните, владини приоритети

А1он
Намалување на невработеноста по три проценти годишно, стимулирање на пораст на платите, борба за секое работно место, продолжување на субвенционирањето на придонесите за фирмите и
Видео Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска од Кичево: Ќе ја намалуваме невработеноста до едноцифрена вредност

А1он
На 15 јули изборот е едноставен, изборот е помеѓу повисоки плати за сите или богатење на неколкумина околу Груевски, порача од Кичево Радмила Шекеринска. На
Економија

Поради големите економски загуби, Би-Би-Си укина уште 450 работни места во Британија

А1он
Медиумскиот гигант „Би-Би-Си“ соопшти дека укинува 450 работни места во својата матична филијала во Велика Британија со цел да ги намали трошоците и да ги
Економија

Нови милион и пол Американци останале без работа неделава

А1он
Бројот на невработени во САД се зголеми за 1.5 милиони во минатата недела, што сигнализира стагнација на закрепнувањето на пазарот на трудот, по неколкунеделен пад
Свет

Само во последната недела нови милион и пол невработени во САД

А1он
Само во последната недела во САД околу 1,54 милиони лица поднеле барања за пријава за невработеност, што покажува дека темпото на губење работни места сепак
Свет

Бентли планира да отпушти илјада работници

А1он
Британскиот производител на луксузни автомобили „Бентли“, кој е во сопственост на германскиот „Фолксваген“, денеска соопшти дека планира да отпушти илјада работници, односно близу една четвртина