ceni

Економија

За 7,7 отсто зголемен индексот на цените на угостителските услуги во јули 2023 во однос на истиот месец лани

А1он
Индексот на цените на угостителските услуги во јули 2023 во споредба со јуни 2023 година е зголемен за 0,1 отсто, објави Државниот завод за статистика.
Економија

Бензините поскапуваат, цената на дизелот не се менува

Орце Костов
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во
Македонија

Ќе има изедначување на цените за приватните здравствени услуги за странците во Македонија

А1он
Во врска со ценовникот за давање на здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и институти е доставен допис
Македонија

Од денеска не важат замрзнатите цени на храната – се стравува дека нагло се ќе поскапи

Анита Петровска Рајковиќ
Владината одлука за замрзнување на цените за дел од основните прехранбени продукти престанува да важи од денеска. Со неколку владини одлуки, во последниве два месеца,
Економија

Од денеска основните производи со „одмрзнати“ цени, поскапувања не се очекуваат

А1он
Од денеска престанува да важи владината одлука со која беа замрзнати цените на некои земјоделски производи, белиот и полубелиот леб, брашното, маслото за јадење, јајцата,
Економија

Битиќи: Нема услови да се зголемат цените на производите по одмрзнувањето, но ќе реагираме ако има потреба

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи не очекува големи осцилации и зголемување на цените на прехранбените производи, по нивното одмрзнување што треба да стапи во
Економија

Бектеши: По направените анализи ќе се носи одлука дали ќе има ново замрзнување на цените на овошјето и зеленчукот

А1он
Владата ќе прави анализа за цените на овошјето и зеленчукот и врз основа на тоа ќе донесе одлука дали ќе ја продолжи мерката со замрзнување,
Македонија

Ќе паѓа цената на становите во Скопје, државата најави регулација

Орце Костов
Цената на становите ќе се намалува во следниот период благодарение на намалувањето на цените на градежните материјали, смета директорот на јавното претпријатие за изградба и
Економија

Пазарниот инспекторат со полиција и УЈП ќе проверува дали пазарџиите ги замрзнале цените

Орце Костов
Државниот пазарен инспекторат ќе спроведува координирани контроли на тезгите на зелените пазари и во продавниците за овошје и зеленчук заедно со Министерството за внатрешни работи
Економија

Домати за 70, пиперки за 90, мандарини за 60 денари – замрзнати цени на дел од овошјето и зеленчукот

Орце Костов
До крајот на овој месеци дел од зеленчукот и овошјето ќе биде со замрзнати цени соопшти миннистерот за економија Крешник Бектеши. Владата донела одлука со