transport

Економија

Бочварски: Поедноставените постапки за поставување на фотоволтаични електроцентрали на крововите даваат резултати-граѓаните се позаинтересирани

А1он
Поедноставените постапки за поставување на фотоволтаични електроцентрали за на кров ги даваат првичните резултати. Се зголемува интересот кај граѓаните кои започнуваат постапки за поставување на
Економија

Ковачевски: Вложуваме во современа патна инфраструктура за севкупен економски развој

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавно претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми извршија увид на
Економија

Бочварски во Брисел: Потребна е забрзана изградба на транспортните коридори и силна поддршка од ЕУ

А1он
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, престојува во работна посета во Брисел, каде учествува на Министерскиот совет на Транспортната заедница за Западен Балкан, чиј
Економија

Бочварски за новиот пат Кичево-Дебар од 20 милиони евра: Има добар прогрес, очекуваме на почеток на ‘24 година комплетно да биде завршен

Маја Илиевска-Пачемска
Новиот пат Кичево-Дебар во должина од 19 километри ќе биде готов до крајот на следната година, односно на почетокот на 2024 година, рече денес министерот
Видео Македонија

ВИДЕО: Петти месец хаос на Плетвар, асфалтирањето треба да заврши за две недели

Маја Илиевска-Пачемска
Турнати знаци, градежни машини и работници на патот без никакво предупредување петти месец ги вадат од памет возачите на Плетвар. Обновата на коловозот во должина
Економија

Бочварски: Рехабилитиран транзитот низ Штип, дополнително потпишани договори за реконструкција на четири улици во градот

А1он
Преку проектот за локални патишта обезбедивме дополнителни 30 милиони денари за реконструкција на три улици во општина Штип и дополнително изградба на уште една улица
Економија

Бочварски и Рустеми ја посетија цела траса на автопатската делница Кичево – Охрид

А1он
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Рустеми, извршија увид во градежните активности на автопатската делница
Економија

Бочварски: Преку капитални проекти го развиваме туризмот и локалната економија во Берово

А1он
Градежништвото во овие времиња на светска економска мора да го држиме на високо ниво заради стабилизирање на економскиот раст на државата. Затоа за нас најважно
Економија

Бесплатен превоз во железничкиот сообраќај од 1 мај 2022 година

А1он
Согласно мерките за намалување на трошоците на живот за граѓаните, Владата на Република Северна Македонија преку Министерството за транспорт и врски и Железници на Република