mavrovka

Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Загина пешак во Бутел – несреќата снимена, автомобил мина на црвено, удри друга кола и ја исфрли на тротоарот

А1он
Пешак загина вчера на раскрсница во Бутел. Несреќата снимена со безбедносни камери. На снимката која ја објави Алсат се гледа како автомобил заобиколува друг автомобил
Македонија

Сообраќајка кај Мавровка, повредени четири лица

А1он
Четири лица се повредени во сообраќајна незгода која попладнево се случи на раскрницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Во сообраќајната незгода учествувале пет возила, сите со
Македонија

Конструкција за покрив се мести за урнaтото кафуле пред „Мавровка“, Алити нема да тужи за уривањето

Маја Илиевска-Пачемска
За уриваното кафуле пред „Мавровка“ се местат метални столбови за покривна конструкција. По неколкумина работници речиси секојдневно се на градилиштето. Сопственикот Мевљудин Алити за „А1он“
Македонија

Градоначалникот на Чаир подготвен повторно да се урива ако пред „Мавровка“ не се изгради објект од метална конструкција

Маја Илиевска-Пачемска
Доколку сопственикот на кафулето „Фонтана“ пред деловно-трговскиот центар „Мавровка“ повторно излезе од габарит и изгради нешто што не му е дозволено, градоначалникот на Чаир, Висар
Македонија

Со Мавровка, Владата покажа цврста одлучност и треба така да продолжи, смета Николовски

А1он
Со уривањето на дивоградбата кај Мавровка Владата покажа цврста намера, одлучност и решеност од самиот почеток, и сметам дека во тој контекст треба да продолжиме
Македонија

Владата не рушеше пред Мавровка, туку асистираше на Општина Чаир, вели премиерот

А1он
Владата не рушеше пред Мавровка, туку асистираше на Општина Чаир која рушеше, поради тоа што не успеваа постапките за избор на изведувач, ние понудивме да
Македонија

НВО Инфоцентар: Случајот Мавровка – потврда за потребата од итни реформи и создавање ефикасен, некорумпиран општински инспекциски надзор

А1он
Случајот Мавровка е уште една потврда дека се потребни итни, темелни и добро осмислени промени во функционирањето на општинските инспекциски служби за тие да бидат
Македонија

Бочварски: Општините да ги решаваат проблемите со дивоградбите

А1он
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски апелира до сите градоначалници да спроведат постапки за избор на фирми што ќе ги урнат дивоградбите во општините
Видео Македонија

ВИДЕО: Со два багера продолжува уривањето пред „Мавровка“

Габриела Димковиќ-Мишевска
Втор ден екипи на „Македонијапат“ ја уриваат дивоградбата пред ДТЦ „Мавровка“. Доцна синоќа кај градилиштето бил донесен уште еден багер, па денес истовремено ќе се
Македонија

Обвинителството бара домашен притвор за градителот од „Мавровка“

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека донело наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое во текот на месеците јуни и јули, во својство