cefta

Економија

Електронската трговија и дигитализацијата играат клучна улога во развојот на пазарот на ЦЕФТА

А1он
Конференцијата CEFTA Week 2023 наречена „e-CEFTA: Кликни, поврзи се и тргувај“, која собра околу 300 учесници и во живо и онлајн, се одржа денеска во
Економија

Данијела Гачевиќ на чело на Секретаријатот на ЦЕФТА

А1он
Црногорската економистка Данијела Гачевиќ ја презеде функцијата вршител на должноста директор на Секретаријатот на ЦЕФТА и ќе го замени досегашниот прв човек на оваа организација,
Економија

ЦЕФТА го претстави Дополнителниот протокол 6 за трговија со услуги пред македонските стопанственици

А1он
Секретаријатот на ЦЕФТА во соработка со Коморскиот инвестициски форум и Стопанската комора на Северна Македонија денеска организираа работилница за ЦЕФТА Дополнителниот протокол 6 за трговија
Економија

Транспортната заедница и ЦЕФТА ја повикуваат Грција да ги изземе возачите на камиони од мерките со Ковид-19

А1он
Транспортната заедница (ТЗ) и Секретаријатот на ЦЕФТА ги повикуваат властите во Грција да ги ослободат возачите на камиони на нафта од новите санитарни мерки што
Економија

Бектеши во Софија на состанок на Берлинскиот процес и ЦЕФТА

А1он
Министрите за економија на Северна Македонија и на Бугарија, Крешник Бектеши и Лачезар Борисов денеска во Софија ќе одржат состанок во рамки на заедничкото претседателство
Економија

Берлински процес: Состанок на министрите за економија и ЦЕФТА утре во Софија

А1он
Во рамките на Заедничкото претседателство на Република Северна Македонија и Република Бугарија со Берлинскиот процес, утре во Софија ќе биде одржан состанок на министрите за
Македонија

Преку „зелени коридори“ побрз транспорт на прехранбените стоки и медицински производи

А1он
За прехранбените продукти и за медицинските производи чиј брз транспорт е оценет како суштински важен во здравствената криза ќе биде овозможен побрз транспорт во земјите
Економија Свет

ЦЕФТА: Приоритет во прекуграничниот транспорт ќе имаат храната и лековите

А1он
Земјите од Централноевропскиот трговски договор (ЦЕФТА) го одобрија списокот на основни производи на кои треба да се даде приоритет кога станува збор за прекуграничниот транспорт,
Економија

Зелен коридор во ЦЕФТА регионот за камиони со храна и медицинска опрема

А1он
Директорите на царините од ЦЕФТА регионот попладне преку видео конференција треба да договорат воспоставување т.н. зелен коридор со приоритетни ленти за камионите со храна, репроматеријали