aneksija

Свет

Руската Дума ги ратификуваше договорите за анексија на украинските региони

А1он
Руската Дума гласаше за ратификување на договорот за прием на четири украински региони во Руската Федерација, објави „Известија“. 413 пратеници гласаа за прием на регионот
Свет

Со анексија на 4 региони, Путин освои земја со големина на Португалија

А1он
Русија официјално објави анексија на Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, што е 15 отсто од вкупната површина на Украина. Русија најави анексија на четири делумно
Свет

Реакции на говорот на Путин: „Никогаш нема да прифатиме анексија“

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин претседаваше со церемонијата на анексија на четирите украински региони кои беа делумно окупирани од руските воени сили, што ја ескалира седуммесечната
Свет

Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје се припоија кон Русија

А1он
Четворица руски лидери на окупираните руски региони потпишаа договор со Путин за припојување на Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје кон Русија. По потпишувањето на договорот,
Свет

Путин: Западот нема право да ги користи зборовите демократија и слобода бидејќи не ја поддржува одлуката на народот на Крим

А1он
Путин го нарече Западот алчен, нагласувајќи дека сака Русија да биде негова колонија. „Затоа Западот води хибридна војна против Русија. Тие не сакаат да не
Свет

Путин: САД се единствената земја која некогаш користела нуклеарно оружје

А1он
„Западните нации со децении велат дека на светот му носат демократија и слобода, но вистината е спротивна. Наместо слобода, тие уништуваат. Западниот светски поредок е
Свет

Путин: Жителите на четирите региони одлучија, стануваат наши граѓани засекогаш

А1он
„Знаете дека се одржаа референдуми во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите беа преброени и народот дефинитивно одлучи, без никакво сомневање. Денеска ќе потпишеме договори
Свет

Путин прогласи анексија: Русија сега има четири нови региони

А1он
„Знаете дека се одржаа референдуми во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите беа преброени и народот дефинитивно одлучи, без никакво сомневање. Денеска ќе потпишеме договори
Свет

Непосредно пред церемонијата на анексијата, Кремљ не знае каде ќе бидат границите на Русија

А1он
Непосредно пред церемонијата во која претседателот Владимир Путин треба  да го потпише законот за анексија на четири украински региони, не е јасно точно за која