egipet

Свет

Цивилите и натаму без помош, одложено отворањето на преминот Раха

А1он
Отворањето на граничниот премин Рафа, преку кој од Египет треба да пристигне хуманитарна помош за Газа, е одложено, јави Си-Ен-Ен. Во Египет дојде и генералниот
Свет

ВИДЕО: Египет ја отвора границата за 20 камиони хуманитарна помош

А1он
Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси одобри отворање на граничниот премин Рафах за 20 камиони кои превезуваат хуманитарна помош за Газа, потврди американскиот претседател Џо Бајден.
Свет

САД, Израел и Египет договорија прекин на огнот во јужниот дел на Газа, Хамас не е информиран

А1он
САД, Израел и Египет се согласија за прекин на огнот во јужниот дел на Газа, кој почна во 8 часот по средноевропско време за да
Свет

Египет треба да го отвори преминот Рафах, брачниот пар од Македонија чека во близина за евакуација

А1он
Египет е под притисок да го отвори граничниот премин Рафа со Газа. Ова ќе им овозможи на Палестинците со двојно државјанство, како и на странските
Македонија

Брачниот пар од Македонија е на 12 километри од преминот со Египет, чека евакуација

А1он
Двете Амбасади на Република Северна Македонија, во Каиро и Тел Авив, се во постојана комуникација со надлежните институции на Египет и Израел, со цел евакуација
Свет

Египет: Граничниот премин од Газа е отворен

А1он
Египетското Министерство за надворешни работи побара од Израел да ги запре ракетните напади во близина на граничниот премин Рафах во Газа, бидејќи нападите ги отежнуваат
Свет

Египетското разузнавање го предупрдило Израел дека доаѓа „експлозија на ситуацијата“

А1он
Претставник на египетското разузнавање вели дека Египет, земја која честопати дејствуваше како посредник меѓу Израел и Хамас, постојано разговарала за „нешто големо“ со Израелците, пишува
Свет

ВИДЕО: Се урна висококатница во Александрија, има луѓе заглавени во урнатините

А1он
Во египетскиот град Александрија се урна тринаесеткатница во која имало претежно туристи. Спасувачите се обидуваат да извлечат затрупани луѓе од урнатините, а колку лица се