terorizam

Свет

Напаѓачката од Лугано се појавува во истрага за џихадизам

А1он
Дваесет и осумгодишната Швајцарка, која во вторникот повреди две лица со нож во супермаркет во Лугано, била спомената во полициска истрага во врска со џихадизмот,
Свет

Жена бодеше со нож во швајцарски маркет, полицијата не исклучува мотивот да е терористички

А1он
28-годишна жена нападнала две други жени попладнево во супермаркет во швајцарскиот град Лугано, објави регионалната полиција, која не исклучува „терористички мотиви“ за нападот. Напаѓачката ѝ
Свет

Макрон им даде ултиматум на француските муслимански лидери да прифатат дека Исламот не e политичко движење

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика муслиманските лидери во земјата да прифатат своевидна Повелба на вредности што во иднина ќе се почитуваат, а со која
Свет

Макрон бара брз и координиран европски одговор на терористичките закани

А1он
Eвропските земји мора да обезбедат координиран брз одговор на постојната терористичка закана, нагласи францускиот претседател Емануел Макрон пред новинарите, по одржувањето на Европската конференција за
Свет

Меркел ќе учествува во повикот за иницијативата против исламскиот екстремизам

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел утре ќе учествува во телефонски повик со други европски лидери за да разговара за иницијатива против исламистичкиот екстремизам, пренесуваат странските агенции.
Свет

ВИДЕО: Руски специјалци разбиваат терористичка група во Татарстан

А1он
Оперативци на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) вчера во градот Казан, во Татарстан, разбиле терористичка група на организацијата „Хизб ут Тахрир ел Ислами“ (Партија
Свет

Зехофер: Во Германија е голема опасноста од исламски тероризам

А1он
Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер во Бундестагот ја истакна акутната опасност од терористички напади со исламистичка заднина во Германија, но истовремено ги отфрли
Свет

Макрон: Некои делови од Франција се расадници за терористи

А1он
Бранејќи го својот веќе јасно искажан став за исламските екстремисти, францускиот претседател Емануел Макрон денеска во отворено писмо предупреди дека некои француски окрузи се расадници
Свет

Норвешката полиција ќе носи оружје поради терористичките напади во Европа

А1он
Полицајците во Норвешка привремено ќе носат оружје. Таквата одлука е донесена по терористичките напади во Франција и во Австрија. Засега норвешката полиција ќе носи оружје