ekstremizam

Македонија

Националниот комитет за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам ја од одржа својата прва седница со новиот состав

А1он
Националниот комитет за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам денеска ја одржа првата седница на новиот состав со која претседаваше националниот координатор Златко
Свет

Безбедносните служби во Германија предупредуваат на закана од десничарски екстремизам

А1он
Десничарскиот екстремизам во моментов е најголемата закана за германската безбедност“, тврдат раководителите на трите најважни безбедносни служби во Германија кои им укажаа за безбедносната состојба
Свет

Њујорк тајмс: САД го прогласи „Руското империјално движење“ за терористичка организација

А1он
САД го прогласија „Руското империјално движење“ (РИД) за терористичка организација, соопшти „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на висок претставник на Стејт департментот. Амбасадорот Натан Сејлс, координатор
Македонија

Потпишан Меморандум за проектот „Јакнење на отпорноста од насилен екстремизам на локалните заедници во Македонија“

А1он
Во свечената сала на Владата, денеска, беше потпишан Меморандум за разбирање за проектот „Јакнење на отпорноста од насилен екстремизам на локалните заедници во Македонија“, кој