lukasenko

Свет

Лукашенко: Русија го почна трансферот на нуклеарно оружје на белоруска територија

А1он
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, објави дека започна трансферот на нестратешко нуклеарно оружје од Русија на територијата на Белорусија. „Претседателот на Русија, Владимир Путин, ме
Свет

Драма во Белорусија: Лукашенко итно е однесен во болница, полиција насекаде во Минск

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко е примен во болница во Минск, објавија белоруските „Еврорадио“ и „Белоруски Хајун“. Како што пренесуваат медиумите, колоната која вообичаено го следи
Свет

Лукашенко потпиша закон со кој се дозволува смртна казна за државните службеници за кривично дело велепредавство

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска потпиша закон со кој се дозволува смртна казна за државните службеници за кривично дело велепредавство. Како што се наведува, овој
Свет

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им затреба помош, подготвени сме

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да и понуди поголема помош на Русија во нејзината војна против Украина. Зборувајќи за
Свет

ЕУ: Репресијата на режимот на Лукашенко достигна невидено ниво, сега ги погодува и децата

А1он
Европската Унија денеска оцени дека репресијата на белоруските власти достигнала невидено ниво, дека сега ги погодува и децата и повторно побара итно ослободување на сите
Свет

Лукашенко: Украина и предложи на Белорусија пакт за ненапаѓање

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека украинската страна му предложила на Минск да склучи пакт за ненапаѓање, пренесува белоруската државна агенција „Белта“. Според него,