nuklearno oruzje

Свет

Галузин: НАТО работи на сценарио за употреба на нуклеарно оружје против Русија

А1он
Рускиот заменик министер за надворешни работи Михаил Галузин денеска изјави дека НАТО работи на сценарио за употреба на нуклеарно оружје против Русија. „НАТО практикува таканаречени
Свет

САД и ЕУ и се закануваат на Русија: „Ова е исклучително опасна ескалација“

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден рече дека има „исклучително негативна“ реакција на извештаите дека Русија напредува со својот план за распоредување тактичко нуклеарно оружје во Белорусија,
Свет

Песков: Со изјавата за нуклеарното оружје, Макрон всушност ги критикуваше САД

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, иронично реагираше на изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за недозволивото поставување нуклеарно оружје од една земја на територијата на
Свет

Путин: Ќе се погрижам нуклеарниот арсенал да биде подготвен за борба

А1он
Руски медиуми вчера објавија „важен говор“ на рускиот претседател Владимир Путин на средбата со министерот за одбрана и воените команданти. Путин сега го одржа тој
Свет

Русија може да ја смени доктрината за нуклеарни напади, Кремљ вели дека се размислува за тоа

А1он
Минатата недела рускиот претседател Владимир Путин посочи дека Русија може да ја промени својата доктрина за употреба на нуклеарно оружје во конфликт. Имено, сегашната руска
Свет

Русија: Пет нуклеарни сили се на работ на директен вооружен конфликт

А1он
Од Русија дојде првата реакција на извештајот на „Њујорк Тајмс“, кој денеска, повикувајќи се на изјави на неколку високи американски функционери, објави дека руски генерали
Свет

Аларм во Америка: Руски генерали одржале консултации за употреба на нуклеарно оружје

А1он
Високи руски воени лидери неодамна разговараа кога и како Москва би можела да употреби тактичко нуклеарно оружје во Украина, според американски официјални лица. Рускиот претседател
Свет

Поранешен советник за безбедност на Трамп: Тешкотиите на Путин ја зголемуваат веројатноста за употреба на нуклеарно оружје

А1он
Растечките проблеми на Владимир Путин во Украина ја прават руската употреба на тактичко нуклеарно оружје поверојатна, изјави за Sky News Џон Болтон, поранешен американски советник
Свет

Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

А1он
Полскиот претседател Анджеј Дуда рече дека Полска разговара со САД да ја вклучи во програмата за нуклеарно споделување, која им овозможува на некои сојузнички земји