satelit

Свет

Северна Кореја тврди дека тестирала шпионски сателит

А1он
Севернокорејската државна новинска агенција КЦНА синоќа објави дека Пјонгјанг извршил „важна, последна фаза“ од тестирањето за развој на шпионски сателит. Веста на КЦНА уследи откако
Магазин

Во вселената лансиран сателит кој ќе направи револуција во временската прогноза

А1он
Првиот од вкупно трите сателити Метеосат од трета генерација (MTG), кој ќе овозможи револуционерен напредок во следењето и прогнозирањето на времето во Европа, беше лансиран
Свет

ЕУ покренува сателитски интернет систем вреден шест милијарди евра

А1он
Европската Унија постигна договор за создавање сопствен сателитски интернет систем, вреден шест милијарди евра. Претставници на Европскиот Парламент и на Европскиот Совет постигнаа договор за
Свет

Кина успешно лансираше нов сателит во вселената

А1он
Кина денеска успешно лансираше нов сателит во вселената од Центарот за лансирање сателити Ксичанг во југозападната кинеска провинција Сечуан, објави агенцијара Ксинхуа. Сателитот Чуангсин-16, развиен
Свет

Москва: Лансиран воен сателит Космос-2554

А1он
Воениот сателит Космос-2554 е лансиран во орбитата од космодромот Плесецк според планираниот временски распоред, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Сателитот Космос-2554 е лансиран од
Свет

Иран соопшти дека успешно лансирал сателит

А1он
Иран денеска информираше дека успешно лансирал сателити во вселената. – Ракетата Симорг (Феникс) пренесе сателитски истражувачки инструменти на височина од 470 километри, изјави портпаролот на