koridor 10

Македонија

Пругата кон Бугарија завршува во тунел кој не води никаде, Владата ќе бара парите да се пренаменат за Коридорот 10

А1он
Владата ќе бара од ЕБОР и од ЕИБ дел од средствата за изградба на железничка пруга до границата со Бугарија да се пренаменат за изградба
Економија

(ВИДЕО) Груби од Прилеп: Ни свети Мицко нема да го запре проектот, качете се на возов кој оди кон Брисел

Орце Костов
„Ова е среќен ден за сите наши граѓани“, рече првиот вицепремиер Артан Груби на поставувањето на камен темелникот на изградбата на автопатот Прилеп-Битола. – Огромна
Македонија

Гир: Загрижува означувањето со европско знаме на закони кои не се дел од усогласување со легислативата на ЕУ

А1он
Системот на европско знаменце се користи кога ја усогласувате вашата легислатива со легислативата и стандардите на ЕУ. Не загрижува означувањето на законите поврзани со коридорите
Македонија

Ковачевски: Да повторам и по четврти пат за еден ден, изборот на надзорот за автопатите е законски

Орце Костов
Откако Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за наводите за сомнителниот избор на надзорот за коридорите
Македонија

Стојаноски: ЈО итно да отвори истрага за надзорот вреден 22 милиони евра, менувани се услови во сред постапка за и фирма загубар да може да го добие тендерот

А1он
Три дена изнесуваме сомнежи за местење на тендер во висина од 22 милиони евра за надзор врз изградбата на Коридорите 8 и 10д, три дена
Македонија

Конституиран Комитет за преговори и преговарачкиот тим за Коридорите 8 и 10

А1он
Владата на денешната 127-ма седница седница ја разгледа и усвои Информацијата за конституирање на Комитет за преговори и преговарачкиот тим за имплементација на проектот за
Македонија

Антикорупциската го оспори пред Уставен суд Законот за коридорите 8 и 10 Д

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ја достави до Уставниот суд Иницијатива за оценување на уставноста на Законот за утврдување јавен интерес и
Економија

Владата одобри Меморандум за соработка за изградба на автопатски делници од Коридорите 8 и 10

А1он
Владата денеска на 59-та седница го одобри текстот на Меморандумот за разбирање помеѓу со компанијата „Бехтел и Енка“ за соработка за проектна подготовка и изградба
Регион

ВИДЕО: Србија го отвори Коридорот 10, нов автопат до Бугарија

А1он
Србија го ѕаврши коридорот 10, а делницата до бугарската граница денеска беше свечено пуштена за сообраќај во присуство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, како