brza pruga

Регион

Брза пруга од Будимпешта до Атина-уште да се реши Македонија

А1он
Многу е важна брзата пруга меѓу Будимпешта и Атина, чија вкупна должина ќе биде 1.512 километри. Тоа ќе биде столбот на железничкиот сообраќај на Западен
Економија

Бочварски: Правиме либерализација на железницата оти граѓаните плаќаат 25 милиони евра, а не добиваат услуги

Орце Костов
Во одговор на новинарско прашање рече дека до пред две години Владата даваше 6-7 милиони евра на Македонски железници Транспорт годишно како субвенција за да
Економија

Македонија и Србија потпишаа Меморандум за брза пруга: Возовите ќе возат со најмалку 160 км/ч

Орце Костов
Инвестициите во инфраструктурата се влог во подобра иднина за граѓаните и за компаниите. Убеден сум дека со вакви политики ќе придонесеме за подобар животен стандард
Македонија

Македонија и Србија потпишаа Меморандум за соработка за брза пруга од Ниш до Скопје

А1он
Македонија и Србија денеска потпишаа Меморандум за соработка за воспоставување на железничка мрежа со високи перформанси како дел од железничкиот Коридор 10. Меморандумот е потпишан
Економија

Попуштените мостови и расипаните возови не се пречка: Македонија ќе гради брза пруга од Скопје кон Ниш

Орце Костов
Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ најави дека утре со македонскиот колега Благој Бочварски ќе потпише Меморандум за изградба на брза пруга
Регион

Весиќ: Со брза пруга од Белград до Будимпешта за три часа, со Македонија заедно ќе се гради Скопје-Ниш

А1он
Министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура, Горан Весиќ изјави дека до 2025 година брзата пруга Белград-Будимпешта ќе биде готова и дека ќе бидат потребни три
Регион

Вучиќ: Во наредните два месеци потпишување на договор за брзата пруга Белград-Прешево

А1он
Дека последните анализи се во тек пред потпишување на рамковниот договор за изградба на брзата пруга Белград-Ниш-Прешево, соопшти денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ на