rudarstvo

Економија

Стаусхолм нов финансиски директор на Рио Тинто

А1он
Светскиот рударски гигант Рио Тинто го именуваше Јакоб Стаусхолм, поранешен финансиски директор на данската транспортна компанија Молер Маерск, за свој нов финансиски директор. Стаусхолм (49)
Економија

Конференција за одржливо рударство според канадските стандарди

А1он
Стопанската комора на Македонија во соработка со Амбасадата на Канада во Србија, денеска организира конференција на тема „Трилатерален дијалог за канадските стандарди за одржливо рударство“.
Економија

Олег Телној ја презема функцијата генерален директор на рудникот САСА

А1он
Функцијата генерален директор на рудникот за оволо и цинк САСА од Македонска Каменица од 17 мај ја извршува Олег Телној, информираат од Централ Азија Металс.
Економија

Инвестициската група Trafigura Group влегува во проектот за бакар и злато Иловица – Штука

А1он
Инвестициската група Galena Resource Equities Limited („Galena“), која е подружница на Trafigura Group купи 20 проценти од акциите од Еуромакс Ресорсис, вложувајќи четири милиони долари
Видео Економија

ВИДЕО: Рударите од САСА најавуваат нов штрајк доколку не бидат прифатени барањата

А1он
Рударите од рудникот САСА кај Македонска Каменица преку рударската синдикална организација ќе преговараат со раководството за зголемување на платата, подобување на условите за работа како
Економија

Менаџментот на САСА ја поздрави одлуката за прекин на блокадата до рудникот

А1он
Менаџментот на рудникот САСА од Македонска Каменица ја поздравува одлуката за прекин на дводевната блокада на пристапниот пат до рударскиот капацитет, донесена по синоќешната средба
Економија

Ставен во мирување штрајкот на рударите во „Саса“

А1он
Штрајкот на рударите и блокадата на патот кон рудникот “Саса” се ставени во мирување, информираше претседателот на сидикалната организација на МЕСО во Македонска Каменица, Сашо