rudari

Свет

(ВИДЕО) Индиските работници по повеќе од 17 дена се извлекоа од урнатиот тунел

А1он
Индиските спасувачки служби ги ослободија сите 41 градежни работници кои беа заробени во урнат тунел на Хималаите повеќе од 17 дена. Hats off to the
Свет

Пожар избувна во рудник за јаглен во Кина, најмалку 16 загинати

А1он
Најмалку 16 лица загинаа кога утринава избувна пожар во рудникот за јаглен Шанџиаошу во југозападна Кина, соопштија локалните власти. Пожарот беше изгаснат, но „по прелиминарна
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Достојно признание и почит за тешката работа на рударите

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Пробиштип учествуваше и се обрати на манифестација по повод одбележувањето на Денот на рударите
Економија

Бектеши и Ковачевски во РЕК Битола: Големото значење на рударите се покажа во текот на енергетската криза

А1он
Рударарите се наш бесценет човечки ресурс, рече министерот за економија Крешник Бектеши на денешното одбележување на Денот на рударите во РЕК Битола. Според министерот Бектеши,
Економија

Шахпаска: Работиме на измени во законското решение со кое рударите со вкупен стаж од 40 години ќе одат во пензија

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска беше во посета на Рудникот за олово и цинк – Саса во Македонска Каменица. По средбата
Економија

Битиќи на „Денот на рударите“ во РЕК Битола: Платите во рударскиот сектор се за 36,8% повисоки од просечните

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, на покана на АД Електрани на Северна Македонија, денес
Свет

Семејствата на загинатите во големата рударска несреќа во Бразил ќе добијат седум милијарди долари отштета

А1он
Бразилската рударска компанија „Вале“ се согласи да исплати над седум милијарди долари отштета на семејствата на жртвите од катастрофата во рудник во државата Минас Жераис,
Економија

Ден на рударите – наградени најдобрите вработени во РЕК Битола и РЕК Осломеј

А1он
По повод верскиот празник Голема Богородица, кој се прославува и како Ден на рударите, во рударско-енергетските комбинати во Битола и во Осломеј беа доделени награди