hor

Култура

Хорот и оркестарот на ООУ ,,Кузман Јосифовски – Питу од Скопје на Интернационалниот фестивал во Ричоне го освои првото место

А1он
Хорот и оркестарот на ООУ ,,Кузман Јосифовски – Питу од Скопје, Македонија настапи на Интернационалниот фестивал во Ричоне (Riciione), Римини, Италија, под името ,,Сите бои
Култура

Женскиот младински хор „Менада“ го одбележи јубилејот 40 години постоење

А1он
Со јубилеен концерт градскиот женски младински хор „Менада“ вчера одбележа 40 години од основањето. Присутните во салата на поранешниот Дом на Армијата имаа можност да
Култура

Празничен концерт на уметници од Хрватска во Битола

А1он
Во пресрет на божиќните и новогодишните празници, македонско-хрватското друштво и хрватскиот културен центар „Марко Марулиќ”, во соработка со Центарот за култура Битола, организираа концерт на
Култура

Градскиот женски младински хор „Менада“ годинава бележи 40 години постоење

А1он
Со јубилеен концерт градскиот женски младински хор „Менада“ ќе одбележи 40 години од основањето. Хорот е основан од диригентот професорот Ивица Зориќ во 1981 година
Култура

Μонашкиот хор при Бигорскиот манастир ќе учествува на Меѓународен фестивал во Атина

А1он
Монашкиот хор при Бигорскиот манастир ќе учествува на првиот Меѓународен фестивал на православна црковна музика што се одржува во Атина, а централниот концерт ќе се
Култура

Концерт на хорот „Св. Злата Мегленска“ по повод јубилејот 25 години

А1он
Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ под диригентство на Летка Димовска – Полизова вечер во рамки на Есенските музички свечености ќе одржи концерт насловен „Света
Култура

„Света Злата слави“ – концерт на хорот „Св. Злата Мегленска“ по повод јубилејот 25 години

А1он
Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ под диригентство на Летка Димовска – Полизова вечер во рамки на Есенските музички свечености ќе одржи концерт насловен „Света
Култура

Женскиот младински хор при МКЦ со онлајн-концерт на Меѓународен фестивал во Индија

А1он
Женскиот младински хор при МКЦ денеска ќе биде дел од големиот онлајн-концерт на Меѓународниот фестивал во Индија, каде ќе учествуваат и хорови од уште 22
Култура

Професионалниот мешан хор „Про Арс“ вечерва на „Охридско лето“

А1он
Оваа музичка вечер на фестивалот „Охридско лето“ е издвоена за настапот на вокалистите од Професионалниот мешан хор „Про Арс“, под диригентска управа на Сашо Татарчевски.