usa

Спорт

(ВИДЕО) Украински ММА борец, победи Американец во Лас Вегас и скандираше: Русија, Русија

А1он
Еден од најконтроверзните ММА борци на денешницата повторно е во центарот на вниманието – Никита Крилов (31), момче родено во околината на Доњецк, скандираше „Русија,
Свет

Пукање за време на средношколски натпревар во САД, тројца повредени, двајца уапсени

А1он
Три лица биле застрелани за време на средношколски фудбалски натпревар во петокот во Толедо, Охајо, во услови кои не се опасни по живот, соопшти полицискиот
Свет

Пентагон нареди распоредување на систем за противвоздушна одбрана со долг дострел на Блискиот Исток

А1он
Американското Министерство за одбрана соопшти дека ќе ги распореди системот за противвоздушна одбрана со долг дострел „Патриот“ и амфибискиот воен брод „Арлингтон ЛДП-24“ во зоната
Регион

САД повикуваат на воздржаност пред утрешниот протест на опозицијата во Тирана

А1он
Пред утрешниот митинг на обединетата албанска опозиција, предводена од Демократската партија, која најави дека „тоа ќе биде крај на Владата на премиерот Еди Рама“, денеска
Свет

ЦСИС: Забележани знаци на активност во севернокорејскиот нуклеарен комплекс Јонгбјон

А1он
Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон (ЦСИС) во најновиот извештај наведува дека речиси по два месеци од пропаднатите разговори за денуклеаризација помеѓу американскиот
Свет

Конгресот побара „Дојче банк“ да сведочи за Трамп, демократите во исчекување на целосниот текст на извештајот на Малер

А1он
Американскиот Конгрес испрати покани до високи официјални личности од „Дојче банк“ да сведочат пред комитетите за финансии и разузнавање на Претставничкиот дом за финансиските работи
Свет

Трамп: Илегалните имигранти ќе ги испратиме во „градови засолништа“

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека неговиот предлог имигрантите да се испратат во така наречените „градови засолништа“ почнува да се реализира. Трамп