amerika

Свет

Во САД одбележан Денот на расна еманципација

А1он
После повеќенеделни протести против полициската бруталност и расизмот, илјадници активисти демонстрираа низ САД, но во карневалска атмосфера по повод Денот на еманципација, кога се одбележува
Свет

Мас: Германија и САД имаат комплицирани односи

А1он
Односите меѓу Германија и Соединетите држави се комплицирани, изјави германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, по повод најавата на Вашингтон да повлече дел од
Свет

Захарова: САД намерно го уриваат системот на стратешка стабилност

А1он
САД намерно го уриваат системот на стратешка стабилност, бидејќи сметаат дека имаат ексклузивно право на такво однесување, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,
Свет

Бројот на заразени со Ковид-19 во светот речиси 4 милиони и 102 илјади лица

А1он
Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот, според податоците на веб-страницата Ворлдметерс објавени утрово, изнесува 4.101.889 лица. Излекувани се 1.441.815, а починаа 280.443 луѓе.
Свет

Трамп го потпиша предлогот за најголема државна помош во историјата на САД

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го потпиша Законот за пакет економска помош во висина од две илјади милијарди долари, со што треба да се намалат
Свет

ВИДЕО: Коронавирусот направи хаос на американските аеродроми

А1он
Новите мерки против коронавирусот кои ги воведе администрацијата на Доналд Трамп, а се однесуваат на ограничување на патувањата, направија целосен хаос и обратен ефект од