banki

Економија

МБА: Банките располагаат со доволно девизна готовина и девизи за задоволување на сите потребите на граѓаните

А1он
Менувачките работи кај банките се одвиваат непречено, а банките располагаат со доволно девизна готовина и девизи за задоволување на сите потребите на граѓаните, информираат од
Свет

Виза и Мастеркард ги блокираа картичките на санкциониарните руски банки

А1он
Меѓународните платежни системи Виза и Мастеркард ги блокираа картичките издадени од руски банки и нивните подружници, кои се на списокот со санкции. „Виза веќе почна
Економија

Депозитите растат и во услови на криза, шалтерите и експозитурите ќе останат уште долго време

А1он
Депозитите бележат раст и во услови на пандемија, а банкарскиот сектор е ликвиден. Иако банките и штедилниците ги следат трендовите на дигитализација, уште долги години
Регион

Депозитите во бугарските банки достигнуваат 100 милијарди лева

А1он
Депозитите на компаниите и домаќинствата во бугарските банки достигнуваат речиси 100 милијарди левови, соопшти Бугарската народна банка. Тие прецизираат дека вкупната вредност на депозитите во
Економија

Во банки и штедилници ќе може и со пасош и потврда од МВР дека е поднесено барање за лична карта

А1он
Согласно со мислењето добиено од Управата за финансиско разузнавање, а со заложби за изнаоѓање решение и од страна на Народната банка, надминат е проблемот во
Економија

Шпаркасе Банка Македонија и Охридска банка споени во една банка

А1он
Објавени првите придобивки за клиентите на интегрираната Шпаркасе Банка Македонија  Со упис на статусната промена – присоединување, и официјално заврши процесот на присоединување на Охридска
Економија

Картиците ќе бидат минато: Доволно е само да се застане пред банкоматите

А1он
Поради пандемијата на коронавирусот, банките забележаа значителен пад на побарувачката за готовина – во просек 20 проценти. Во Германија, некои поради тоа исклучија дел од
Економија

НБ-МБА: Банкарскиот сектор е јавно добро од интерес на целото општество и тука нема мето за шпекулации

А1он
Банкарскиот сектор во годините досега и денес го претставува најздравиот дел на македонската економија и со тоа претставува јавно добро од интерес за целото општество.
Економија

МБА ги повикува правните лица, клиенти на банките, да извршат упис во регистарот за вистински сопственици

А1он
Македонската банкарска асоцијација ги повикува сите правни лица – клиенти на деловните банки и штедилници кои подлежат на обврската за запишување на вистински сопственик во