banki

Економија

Осумте банки заинтересирани за соработка со Пошта до крајот на месецот треба да достават понуди

А1он
До крајот на месецот банките кои изразија интерес да го вршат платниот промет во единиците на Пошта треба да одговорат на писмото што го испрати
Економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

А1он
Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април
Економија

Најдобрите на Европскиот квиз на парите на средби во МБА и НБ – финансиската едукација и натаму да биде еден од приоритетите

А1он
Македонската банкарска асоцијација (МБА) и Народната банка одржаа средби со вицешампионот на Европскиот квиз на парите Христијан Андовски и со двајца од учениците кои остварија
Економија

Мега-скандалот со перењето валкани пари ги урна акциите на големите светски банки

А1он
Берзанските котирања на големите светски банки денеска се соочуваат со значителен пад по објавата на мега-скандалот и истражувањето на Меѓународниот конзорциум за истражувачко новинарство (ИЦИЈ),
Свет

Светски банки дозволувале трансфер на валкани пари

А1он
Некои од најголемите банки во светот им дозволиле на криминалци да префрлаат валкани пари во износ од околу два билиони долари, покажуваат документи што протекоа
Економија

Граѓаните кои сакаат ново одложување на отплатата на кредитите треба да се обратат во своите банки

А1он
Македонската банкарска асоцијација (МБА) ги потсетува граѓаните кои имаат потреба од втор период на одложена отплата на кредитните обврски да пристапат до својата банка и
Економија

Повлечена последната транша од евтините кредити, до домашните компании стасаа вкупно 50,9 милиони евра

А1он
Повлечена е последната транша од 20,4 милиони евра од евтините кредити за домашните компании. Заклучно со оваа транша, Развојната банка на Северна Македонија досега има
Економија

МБА: Потврда дека банкарскиот систем останува стабилен и од Standard & Poor’s

А1он
Во најновиот извештај на агенцијата Standard & Poor’s се потврдува кредитниот рејтинг на нашата земја од ББ- со стабилен изглед и помеѓу другото, се наведува
Економија

„Пошта“ достави писмо до банките за деловна соработка

А1он
АД „Пошта“ денеска достави писмо за деловна соработка до сите банки во земјава и до Македонската банкарска асоцијација. Писмото е доставено по вчерашната согласност добиена