penzija

Македонија

СДСМ: Нова програма за европска иднина: Просечна пензија од 500 евра

А1он
СДСМ има јасен, конкретен и издржан план за европска иднина преточен во новата изборна програма. Повисок животен стандард, европски плати и пензии се еден од
Свет

Швајцарија изгласа воведување тринаесетта пензија

А1он
Швајцарците на референдум изгласаа воведување на тринаесетта пензија. Дури 58% биле за, додека 42% гласачи биле против ваква одлука. Мерката беше предложена од Швајцарската федерација
Македонија

Пензионерка до Меџити: Ние со еден бубрег кога ќе добиеме ленти за мерење шеќер, пензијата од 12.500 не стигнува за нашите лекови

Орце Костов
Пензионерка од Скопје лично го праша министерот за здравство Фатмир Меџити при неговата посета на поликлиниката „Јане Сандански“ кога дијабетичарите ќе ги добијат лентите за
Македонија

Ковачевски: Фондот нема да го издржи линеарното покачување на пензиите, тоа е трошок од 220 милиони евра

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски смета дека линеарното покачување од 3.500 денари кое го бараат пензионерите не е праведно затоа што пензијата е право остварено од работен
Македонија

Тренчевска: Минимална пензија од 18.000 денари е неправедно, линеарно зголемување е неуставно

А1он
Делегација на пензионерите кои денеска протестираа во Скопје попладнево беше примена од министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска на која и ги доставија
Македонија

Пензионерите до политичарите: Не изневеривте, а ние сме тие што на избори го решаваме победникот

Орце Костов
Со барање за оставка од претседателката на Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија, Станка Трајкова, почна денешниот протест на пензионерите во Скопје на кој
Македонија

Лубеница уште не сме пробале, на внуците не можеме чоколадо да им купиме: Пензионерите на протест во Жена Парк

Орце Костов
Се уште не пробале лубеница ова лето, а ниту можат да им купат чоколадо на своите внуци, велат пензионерите на денешниот протест во Жена Парк
Свет

Швеѓанец го чувал трупот на својата пријателка во замрзнувач и продолжил да ја прима нејзината пензија

А1он
55-годишен Швеѓанец е обвинет за измама и фалсификување евиденции затоа што ја ставил својата мртва пријателка во замрзнувач и ја искеширал нејзината пензија. Шведското обвинителство
Свет

Маж од САД 33 години ја криел смртта на мајка си и на тој начин заработил повеќе од 830.000 долари

А1он
Маж од Калифорнија призна дека ја прикривал смртта на својата мајка повеќе од три децении за да може да ја наплати нејзината социјално осигурување и
Македонија

Извршители наплаќале долгови на починати пензионери од сметката на Фондот за пензиско, откри ревизијата

Орце Костов
Со извршената ревизија на финансиските извештаи и ревизија на усогласеност за 2021 година во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, ревизијата утврди дека поради различни