evroobvrznica

Македонија

Барањето за еврообврзницата во Правда стигнало два дена по констатираната оставка на Тупанчевски

А1он
Во врска со непотпишувањето на правно мислење за еврообрзницата од страна на поранешниот министер за правда Никола Тупанчески, ресорното Министерството денеска појасни дека неговата оставка
Македонија

Димитриеска Кочоска: Откажувањето на еврообврзницата го сруши угледот на земјата

А1он
Владата на СДСМ и ДУИ на Македонија и го приреди најголемото понижување и срам на меѓународните финансиски пазари. Откажана е еврообврзницата на износ од 600
Економија

ЕУ ја издаде втората обврзница за помош на работниците во висина од 14 милијарди евра

А1он
Европската комисија во име на Европската Унија ја издаде втората социјална обврзница во вкупна вредност од 14 милијарди евра, со цел да ги заштити работниците
Економија

Mакедонската еврообврзница издадена на 700 милиони евра со камата од 3,675 отсто

А1он
Република Северна Македонија ја издаде седмата еврообврзница во износ од 700 милиони евра. Рочноста на еврообврзницата е шест години, додека каматната стапка по која е
Економија

Спасовски: Очекувам успех во издавањето на еврообврзницата

А1он
Премиерот Оливер Спасовски денеска изјави дека во текот на денов се прават анализи, подготовки и разговори околу најавеното издавање на еврообврзницата за што е почната
Економија

Албанската Влада се задолжи со еврообврзница од 500 милиони евра

Албанската Влада преку издавање еврообврзница на меѓународниот пазар ја задолжи државата со 500 милиони евра. Парите ќе се користат за финансирање на Буџетот и за
Македонија

Џафери влезе во кривично дело со Миновски и Бришковска, која е цената на Ахмети до Груевски

А1он
Тендерската коалиција ВМРО-ДПМНЕ – ДУИ проработи и во незаконското издавање на еврообврзницата. Министерот за правда Валдет Џафери очигледно притиснат, подметна грб во обид за спасување