platezni karticki

Свет

„Банката на Америка“ од наредната година ќе издава само картички од рециклирана пластика

А1он
Мултинационалната инвестициска „Банка на Америка“ денеска најави дека од наредната година почнува со замена на сите кредитни и дебитни картички за нови изработени од најмалку
Свет

Нексо и Мастеркард ја претставија кредитната картичка базирана на криптовалути

А1он
Дигиталната компанија за трговија и кредити со криптовалути Нексо (Nexo) објави дека во соработка со глобалната компанија за картички Мастеркард (Mastercard), денеска во Европа ја
Македонија

Скопјани украле платежни картички, па потрошиле 1.500 евра низ Струмица

А1он
СВР Струмица поднесе кривична пријава против Г.С.(27) и С.П.(29) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „оштетување и неовластено навлегување
Економија

Поради пандемијата Европејците повеќе користат платежни картички

А1он
Потрошувачите во еврозоната се повеќе плаќаат со картички отколку со готовина од почетокот на пандемијата со Ковид-19 и планираат да продолжат со таквата пракса, покажуваат
Македонија

Дел од државните картички ќе останат неподелени, добитниците се отселиле

Маја Илиевска-Пачемска
Дел од домашните платежни картички како помош за справување со последиците од коронавирусот  ќе останат неподелени оти лицата кои ги добиле не се во земјава,
Македонија

Гужви пред банките за државните картички, без маски, без растојание

Маја Илиевска-Пачемска
Слободно нека отворат нов кластер заразени од коронавирус и нека го наречат државни картички, коментираа денес скопјани пред филијалата на Стопанска банка на Бит-пазар. Се
Економија

До крајот на следната недела се очекува да бидат затворени сите приговори за платежните картички

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција во одговор на новинарско прашање рече дека од 50.000 приговори за домашните платежни картички од проектот „Купувам