kupuvam domasno

Економија

Месната индустрија бара да се вратат ваучерите „Купувај домашно“

А1он
Четвртиот и петтиот пакет антикризни мерки нема да имаат ефект зашто не се правилно насочени, реагираа денеска претставниците на месната индустрија од земјава. Тие сметаат
Економија

Хаос во исплатата: лица со блокирани сметки распределени во банки кои не нудат можност парите да се подигнат

Маја Илиевска-Пачемска
Иако ја добиле, помошта од 6.000 денари од државата е недостапна за дел до корисниците кои имаат блокирани сметки оти не сите банки отвораат посебни
Економија

За да не им ги земат извршители, граѓаните со блокирани сметки до петок треба да ја подигнат помошта од 6.000 денари

Маја Илиевска-Пачемска
Граѓаните со блокирани сметки кои добиле државна помош од 6.000 денари, до петок треба да ги ажурираат податоците во банките и да си ги подигнат
Македонија

Помошта од 6.000 денари може да се подигне и во кеш, Владата препорачува да се троши на македонски производи

Маја Илиевска-Пачемска
До крајот на неделава сите граѓани кои ги исполнуваат условите од четвртиот сет мерки ќе добијат по 6.000 денари на трансакциските сметки кои ќе можат
Економија

Бектеши: Со „Купувам домашно“ ја поттикнуваме потрошувачката како важен дел од БДП

А1он
Проектот „Купувам домашно“ е за да се поттикне домашното производство и така и се спроведе претходно. Сега се реализира втор пат за да им помогнеме
Македонија

Заврши рокот за „купувај домашно“: Граѓаните со картичките се прехрануваа, аналитичарите сега бараат долгорочни економски мерки

А1он
Денеска е последниот ден за граѓаните да ги искористат домашните платежни картички за „Купувај домашно“. Од 16 август како што информираат од банките средствата не
Економија

Парите од државните картички доделени на иселени и починати ќе се вратат во буџетот

Маја Илиевска-Пачемска
Парите од домашните платежни картички кои ќе останат неподелени оти добитниците се иселени или починати, ќе се вратат во буџетот, велат од Министерството за финансии
Економија

Истекува рокот за издавање на домашната платежна картичка, граѓаните да ги искористат до 15 август

А1он
Истекува рокот за предавање на домашната платежна картичка на оние граѓани што ги исполнија условите од оваа мерка што беше дел од третиот пакет-мерки на
Македонија

Дел од државните картички ќе останат неподелени, добитниците се отселиле

Маја Илиевска-Пачемска
Дел од домашните платежни картички како помош за справување со последиците од коронавирусот  ќе останат неподелени оти лицата кои ги добиле не се во земјава,
Економија

Изработен прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што сè спаѓа во домашни производи

А1он
Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на КОВИД-19 кризата, домашната платежна картичка е наменета