Скопјани украле платежни картички, па потрошиле 1.500 евра низ Струмица

Од:

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Г.С.(27) и С.П.(29) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“ и „злоупотреба на лични податоци“.

Како што соопштија денеска од МВР, во текот на вчерашниот ден, пријавените прибавиле платежни картички и лични карти на Н.Н. и В.Н. од Струмица, по што извршиле нелегални трансакции со платежна картичка во сопственост на Н.Н. на повеќе продажни места во Струмица.

На овој начин, осомничените се стекнале со противправна имотна корист во висина од 90.000 денари, велат од полицијата.

Би можело да ве интересира

Голема полициска акција во Скопје, запленети околу 200 килограми дрога

А1он

Казнети 205 возачи во Чаир, Сингелиќ и Сарај

А1он

Лишен од слобода жител од село Србјани

Ана Ололовска

Приведен гостиварец баран за издржување казна затвор

Ана Ололовска

Уапсен албански државјанин на ГП „Долно Блаце“ по барање на Интерпол Германија

Ана Ололовска

Приведен дилер за издржување затворска казна

Ана Ололовска