naftovod

Свет

СБУ: Украински беспилотни летала погодија 12 руски рафинерии за нафта од почетокот на војната

А1он
Службата за безбедност на Украина (СБУ) извршила вкупно 12 напади со беспилотни летала со долг дострел против руските рафинерии од почетокот на војната во таа
Економија

Повторно ќе почне да функционира нафтоводот Солун – Скопје

А1он
По десет години неактивност, отворен е патот за одново ставање во функција на нафтоводот Солун – Скопје, откако надлежната регулаторна комисија на Северна Македонија дала
Свет

Русија: Во експлозијата, предизвикана од напад на два дрона, оштетена е управната зграда на нафтоводот

А1он
Во експлозијата, која беше предизвикана од нападот на два дрона во руската област Псков во близина на границата со Белорусија, оштетена е административната зграда на
Свет

Полска соопшти дека е малку веројатна саботажа на рускиот нафтовод

А1он
Полскиот оператор на нафтоводот Дружба, кој испорачува руска сурова нафта во Европа, соопшти дека сè уште нема знаци дека истекувањето било предизвикано од саботажа. „Врз
Свет

Варшава: Оштетувањето на нафтоводот „Дружба“ не е саботажа, се работи за случајно оштетување

А1он
Нема причина да се верува дека истекувањето во полскиот дел од нафтоводот Дружба било предизвикано од саботажа, изјави денеска висок полски функционер задолжен за енергетската
Свет

Откриено е истекување во нафтоводот што ја пренесува руската нафта во Европа

А1он
Полскиот оператор на нафтоводот Перн синоќа открил истекување на една линија од нафтоводот Дружба што пренесува нафта од Русија во Европа. Перн соопшти дека причината
Економија

Сериозен проблен за Казахстан – Русија прекина работа на нафтовод

А1он
Претседателот на Кaзахстан, Касим Жомарт Токаев денеска и порача на својата влада да ги диверзифицира маршрутите за снабдување со нафта, еден ден откако рускиот суд
Регион

Бугарија ја отфрли спогодбата за изградба на нафтовод до Александропулос

А1он
Бугарскиот парламент изгласа отфрлање на спогодбата за изградба на нафтовод во износ од милијарда евра, со кој беше предвидено руска нафта да се транспортира до пристаништето