norveska

Свет

Норвешка ја зголемува воената готовност поради Русија

А1он
Норвешка од 1 ноември ќе ја стави армијата во готовност поради војната во Украина, изјави денеска норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе на прес-конференција. Норвешка сега
Свет

Норвешката полиција уапси Русин осомничен за шпионски активности

А1он
Норвешката полиција уапси маж кој работел како научник во градот Тромсо, поради сомнение дека е руски шпион, јавија норвешките медиуми. Уапсениот работел како научник на
Свет

Норвешка приведе Русин и Русинка затоа што фотографирале воена база која била забранета за фотографирање

А1он
Норвешката полиција денеска соопшти дека привела двајца Руси под сомнение дека фотографирале воена инсталација во северна Норвешка до која е забранет пристап. Државниот обвинител Штефен
Свет

Норвешкиот премиер изјави дека војната во Украина влегла во посериозна фаза

А1он
Норвешкиот премиер, Јонас Гар Стјоре, денеска изјави дека руската војна во Украина „влезе во уште посериозна фаза“, како и дека безбедносната ситуација во Европа стана
Свет

Аеродромот во Норвешка е затворен поради дрон

А1он
Аеродром во вториот по големина град во Норвешка, Берген, е затворен откако граѓаните забележаа дрон во близина. Норвешката новинска агенција јавува дека аеродромот, кој се
Свет

Норвешката полиција уапси четворица Руси

А1он
Норвешката полиција приведе четворица руски државјани откако фотографирале заштитени објекти во северната провинција Нордланд, јавија денеска локалните медиуми. Полицијата привела тројца мажи и една жена,
Свет

Норвешката полиција истражува прелет на дрон над комплекс за преработка на гас

А1он
Норвешката полиција ги истражува извештаите за забележаното беспилотно летало над комплексот за преработка на гас Корсто во југозападниот дел на земјата. По истекувањето на гас
Економија

Норвешка очекува рекорден прилив од продажба на нафта и гас во 2023

А1он
Владата на Норвешка наредната година очекува рекордни приходи од продажба на нафта и гас, речиси една петтина повеќе отколку годинава и петпати повисоки од 2021,
Свет

Норвешката полиција инсталира детектори за дронови на платформи за нафта и гас

А1он
Норвешката полиција почна да распоредува системи за откривање беспилотни летала на платформи за нафта и гас за да ги истражи неодамнешните извештаи за нарушувања на
Свет

Норвешка ја зајакнува контролата врз границата со Русија

А1он
Норвешките власти денеска соопштија дека ќе ја засилат контролата на границата кон Русија на Арктикот и целосно ќе ја затворат доколку е потребно. Преминот „Сторског“