norveska

Свет

Норвешка пушти на слобода поранешен борец на „Вагнер“, избеган од Русија

А1он
Норвешките власти денеска објавија дека ослободиле поранешен висок член на руската приватна воена компанија „Вагнер“, кој побарал статус на бегалец откако илегално влегол во земјата.
Свет

Норвешка планира да понуди рекорден број блокови на Арктикот за истражување нафта и гас

А1он
Норвешка планира на енергетските фирми да им понуди рекорден број блокови за истражување на нафта и гас на Арктикот во обид да продолжи со производството
Свет

Норвешките власти нарачаа нови залихи артилериска муниција

А1он
Норвешка нарачала нови залихи муниција, конкретно артилериски гранати во вредност од 2,6 милијарди круни (243 милиони евра), соопшти денеска Владата во Осло. Норвешкото Министерство за
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ облече бел мантил и направи батерија: Горд сум што научив нешто ново

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се сретна со српски студенти во Норвешка и по тој повод направи батерија. Вучиќ рече дека во наредниот период ќе
Свет

Реакција на Москва до Осло откако во Норвешка се уапсени повеќе Руси поради летање дронови

А1он
Норвешкиот амбасадор во Москва денеска беше повикан на разговор во руското Министерство за надворешни работи во знак на протест по апсењето на неколку руски државјани
Свет

Норвешка ја зголемува воената готовност поради Русија

А1он
Норвешка од 1 ноември ќе ја стави армијата во готовност поради војната во Украина, изјави денеска норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе на прес-конференција. Норвешка сега