bolsonaro

Свет

Врховниот суд покрена истрага против Болсонаро за нередите во Бразил

А1он
Врховниот суд на Бразил се согласи да отвори истрага против поранешниот претседател Жаир Болсонаро за наводно поттикнување антидемократски протести кои завршија со упад на неговите
Свет

САД: Не сме добиле официјално барање за екстрадиција на Болсонаро

А1он
Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека Бразил не добил барање за екстрадиција на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро, кој се наоѓа во
Свет

Болсонаро хоспитализиран во болница во Флорида

А1он
Поранешниот претседател на Бразил, Жаир Болсонаро е хоспитализиран во Орландо во американската сојузна држава Флорида поради силни стомачни болки, објавија денеска бразилските медиуми без да
Свет

Изборниот суд во Бразил ја одби жалбата на Болсонаро, сега ќе мора да плати казна

А1он
Првиот човек на бразилскиот Изборен суд, Александре де Мораес, вчера ја отфрли жалбата на партијата на претседателот во заминување Жаир Болсонаро против резултатите од изборите,
Свет

Болсонаро ги оспори резултатите од претседателските избори во Бразил

А1он
Бразилскиот претседател во заминување, Жаир Болсонаро, ги оспори резултатите од минатомесечните претседателски избори, што ги загуби од левичарскиот кандидат Луис Ињасио Лула да Силва, поради
Свет

Болсонаро ги повика демонстрантите да продолжат со протестите

А1он
Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, кој загуби од левичарскиот претставник Луис Игнасио да Силва на неодамнешните избори, апелираше до илјадниците демонстранти незадоволни од изборните резултати да
Свет

Бразил: Поддржувачите на Болсонаро ги блокираа патиштата по неговиот пораз на изборите

А1он
Возачи на камиони во Бразил лојални на поранешниот екстремно десничарски претседател Жаир Болсонаро ги блокираа патиштата низ земјата, по неговиот изборен пораз од левичарскиот ривал
Свет

Аргентинскиот претседател отпатува на средба со новоизбраниот бразилски колега

А1он
Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез денеска отпатува за Бразил, на средба со новоизбраниот претседател Луис Инасио Лула да Силва кој во вториот круг од изборите извојува
Свет

Болсонаро: Ако не победам на изборите ќе ја напуштам политиката

А1он
Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека ќе се повлече од политичкиот живот, доколку изгуби на изборите во октомври. Според анкетите, Болсонаро не е фаворит на