ministerstvo za trud i socijalna politika

Економија

Старите одмори само на ослободените од работа се сметаат за искористени, останатите ќе може да ги користат

Маја Илиевска-Пачемска
Родители на деца до 10 години, трудници и хронично болни кои се ослободени од работа по воведувањето на мерките за заштита и спречување на ширењето
Македонија

Три женски лица од Македонија се прифатени во постапка за депортација од Турција

А1он
Вчера вечерта преку Меѓународниот аеродром Скопје е извршена депортација на три женски лица, од кои две со регулиран статус на државјанки на Македонија и едно
Македонија

Мизрахи и Шкријељ се судрија околу директорите на центрите за социјални работи

А1он
Техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи преку денешниот обид за разрешување на неколку в.д. директори директно сака да ги партизира Центрите за
Македонија

(ВИДЕО) Шкријељ: Условите во Заводот „Демир Капија“ беа за невозможна мисија, затоа ги извлековме сите деца оттаму

Дополнителната заменик-министерка Санела Шкријељ вели дека корисниците во домот во Демир Капија до пред три години биле врзувани и престојувале во страшни услови. Таа потенцираше
Македонија

Техничката министерка и заменичката за труд во конфликт: Мизрахи нека си ги прочита законите

А1он
Целосна невистина се тврдењата на новата техничка министерка Рашела Мизрахи дека во Комисијата за помош и нега од друго лице се блокирани над 8.500 предмети, вели во
Македонија

Стаменковска Стојковски: Ќе биде извршен надзор на сите согласности за објавување на огласите за вработување

А1он
Дополнителниот заменик – министер во Министерството за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска Стојковски денеска на првиот работен ден во Министерството соопшти дека ќе биде
Македонија

Министерството за труд и социјална политика и оваа зима ги отвори прифатните пунктови за бездомни лица

А1он
МТСП и оваа зима ги отвори прифатните пунктови за бездомни лица Министерството за труд и социјална политика и оваа зима ги стави во функција четирите
Македонија

Царовска: Не запираме додека не ги вклучиме сите деца во предучилишно образование

А1он
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалникот на Општина Илинден Жика Стојановски денеска присуствуваа на почетокот на изградба на нова детска градинака