abortus

Свет

ВИДЕО: Немири во Полска, полицијата се судри со демонстранти кои се спротивставуваат на забраната за абортусот

А1он
Безредие во главниот град на Полска, судирите избија за време на најавените демонстрации пред црква во Варшава каде демонстрантите протестираа против одлуката на полскиот Уставен
Uncategorized Македонија

Платформа за родова еднаквост: Абортусот е неопходна здравствна услуга и во време на пандемија

А1он
Платформата за родова еднаквост бара Министерството за здравство да ги усвои медицинските протоколи за примена на медикаментозниот абортус, да осигури достапност на лековите за медикаментозен
Регион

За време на вонредната состојба во Бугарија, значително е зголемен бројот на абортуси

А1он
За време на вонредната состојба поради Ковид-19 пандемијата, во Бугарија, од април до јуни биле извршени 4.721 абортуси. Повеќето од нив биле извршени во главниот
Свет

Во Северна Ирска и натаму има пречки за абортус, и покрај легализацијата

А1он
Речиси една година откако британскиот Парламент изгласа легализација на абортусот во Северна Ирска, жените се уште се соочуваат со локални политички бариери. Конзервативниот министер за
Свет

Невладините бараат да се обезбеди сигурен абортус за време на пандемијата во Европа

А1он
Организациите за заштита на човековите права, меѓу нив и македонската ХЕРА, потпишаа повик до владите ширум Европа да обезбедат сигурен и брз пристап до абортус
Свет

Трамп првиот Претседател кој ќе присуствува на марш против абортусот

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп на својот Твитер профил објави дека ќе присуствува на 47-от годишниот марш против абортусот, “Марш за живот”. Со оваа објава Трамп
Регион

Десетина илјади демонстранти бараат да се забрани абортусот во Словачка

А1он
Повеќе од 10 илјади луѓе маршираа во Братислава, главниот град на Словачка барајќи потполно да се забрани абортусот. Демонстрантите носеа транспаренти со натписи: „Човек е
Македонија

МЗ: Новиот Закон за прекинување на бременоста е донесен и објавен во Службен весник

А1он
„Новиот Закон за прекинување на бременоста е донесен и објавен во Службен весник под бр.101 од 22.05.2019 година, закон што 8 денови по неговото објавување