abortus

Свет

Бајден ја потпиша втората извршна наредба за заштита на правото на абортус

А1он
Американскиот претседател, Џо Бајден, вчера изјави дека Врховниот суд и републиканците немаат поим за моќта на жените, откако тој ја потпиша втората извршна наредба чија
Свет

Канзас гласаше против ограничување на правата на абортус

А1он
Граѓаните на американската сојузна држава Канзас синоќа на референдум се изјаснија против обидот за укинување на уставната заштита на правото на абортус, во првото изјаснување
Свет

СЗО: Американската забрана на абортусот ќе предизвика проблеми и смртни случаи

А1он
Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Гебрејсус предупреди дека неодамнешната одлука на Врховниот суд на САД за укинување на правото на абортус ќе предизвика здравствени
Свет

Американски медиуми: Американците стравуваат дека по укинувањето на абортусот можат да им бидат загрозени и други права

А1он
Одлуката на Врховниот суд на САД да ја укине уставната гаранција за правото на абортус ги зголеми стравувањата од можна остра промена надесно, а милиони
Свет

ВИДЕО: Хаос во Аризона, полицијата користеше солзавец, членовите на Конгресот се криеја во подрум

А1он
Полицијата употреби солзавец за да ги растера поддржувачите на правата на абортусот кои демонстрираа пред Конгресот во државата Аризона во саботата. Пратениците претходно мораа да
Свет

Бајден бара решенија по одлуката на Врховниот суд за абортусот потврди Белата куќа

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден ќе продолжи да бара решенија откако Врховниот суд ја укина пресудата со која се гарантира правото на абортус во САД, рече
Свет

ВИДЕО: Почна затворањето на клиниките за абортус во САД, нереди на протестите

А1он
По одлуката на Врховниот суд во САД почнаа да се затвораат клиниките за абортус. Во клиниката за абортус Литл Рок во Арканзас, држава која има