abortus

Свет

Флорида и други сојузни држави со строги закони против абортус

А1он
Гувернерот на Флорида, Рон Десантис, денеска потпиша закон за мерки против абортус според кој изведување на процедурата по 15 месечна бременост се смета за незаконска,
Свет

Протести во Вашингтон додека Врховниот суд ги слуша аргументите за случајот со кој се легализираше правото на абортус

А1он
Стотици луѓе кои го поддржуваат правото на абортус и нивните противници се собраа денеска пред Врховниот суд на САД, кој почна да ги сослушува аргументите
Македонија

Платформа за родова еднаквост: Медикаментозниот абортус да биде достапна здравствена услуга и во болниците во другите градови

А1он
Членките на Платформата за родова еднаквост бараат медикаментозниот абортус освен на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, да биде достапна здравствена услуга и во болниците
Свет

Папата Франциск: Абортусот е убиство, а Црквата не дозволува истополови бракови

А1он
Папата Франциск, на последниот ден од посетата на Словачка, го осуди абортусот како убиство и ја отфрли можноста Католичката црква да дозволи истополови бракови. За
Свет

Американските држави Аризона и Ајдахо ги забранија абортусите, освен во исклучителни ситуации

А1он
Властите на сојузните држави Ајдахо и Аризона со закон ги забранија абортусите освен во исклучителни ситуации. Во Аризона е забрането да се прекинува бременоста по
Свет

Аргентина го легализира абортусот, историски момент за женските права

А1он
Аргентинскиот Сенат денеска го легализира абортусот до 14-та недела од бременоста, важен чекор за регионот што има едни од најрестриктивните закони за прекинување на бременоста
Свет

ВИДЕО: Немири во Полска, полицијата се судри со демонстранти кои се спротивставуваат на забраната за абортусот

А1он
Безредие во главниот град на Полска, судирите избија за време на најавените демонстрации пред црква во Варшава каде демонстрантите протестираа против одлуката на полскиот Уставен